Денісова наголосила на тому, що до неї звернулись родичі незаконно затриманих українських рибалок. Вони розповіли про те, що п'ятьох громадян України упродовж двох місяців примусово утримують на території анексованого півострова.
На капітана сейнера "ЯМК-0041" окупанти завели кримінальну справу за ч. 3 ст. 256 Кримінального кодексу РФ (незаконний вилов водних біологічних ресурсів, вчинений з використанням свого службового становища), члени екіпажу утримуються в Криму в якості свідків.
"За наявною у мене інформацією, капітан утримується у Сімферопольському СІЗО, а інші члени екіпажу перебувають у статусі свідків та не мають можливості залишити територію півострова Крим, через вилучення паспортів громадянина України для виїзду закордон", - зазначила омбудсмен.
При цьому стан здоров'я незаконно утримуваних українців вкрай незадовільний. На українців тиснуть психологічно, російські силовики залякують рибалок. За даними адвоката члена екіпажа сейнера Руслана Скрипника, за час незаконного тримання його підзахисний схуд на 40 кг, інший рибалка намагався повіситися. "Рибалки влаштували голодування, один з них намагався повіситися. Люди на межі фізичного і психічного виснаження", - зазначив адвокат.
Зазначимо, 9 червня президент України Петро Порошенко доручив Людмилі Денісовій відвідати українських політв'язнів у РФ і анексованому Криму, а також заручників в ОРДЛО. Відвідування омбудсменами ув'язнених в Україні та Росії було узгоджене під час телефонної розмови Порошенка з президентом РФ Володимиром Путіним.
У межах синхронного відвідування утримуваних осіб українським та російським омбудсменами Денісова "настійно попросила" російську колегу забезпечити їй доступ до членів екіпажу українського судна "ЯМК-0041". Своєю чергою уповноважена РФ з прав людини Тетяна Москалькова зустрілась з екіпажем сейнера "Норд".
Нагадаємо, 25 березня корабель українських прикордонників затримав поблизу Обитічної коси в Азовському морі риболовецьке судно "Норд" під прапором РФ, зареєстроване в анексованому Криму. Десять членів екіпажу мали при собі так звані "паспорти громадян РФ", видані в Керчі.
Затримане судно і екіпаж відконвоювали у порт Бердянська. Капітанові судна Володимиру Горбенку закидають статті 332-1 (порушення порядку в'їзду/виїзду на окуповану територію України з метою нанесення шкоди інтересам країни) і 249 КК (незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом). На членів екіпажу накладені штрафи.
Херсонський міський суд обрав Горбенку запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави. Згодом він вийшов на волю під заставу у 35 тисяч гривень. За іншою статтею суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
19 квітня двоє членів команди "Норда" обманним шляхом виїхали до Білорусі. Іншим морякам не вдалося скористатися російськими документами, виданими у генеральному консульстві РФ у Харкові.
4 травня ФСБ Росії затримала українське риболовецьке судно "ЯМК-0041" з екіпажем на захід від мису Тарханкут в акваторії Чорного моря. П'ятьох членів екіпажу доставили на окупований півострів "для проведення процесуальних дій". 8 червня капітану сейнера продовжили "арешт" ще на один місяць – йому закидають нібито незаконний вилов камбали у Чорному морі.
Прокуратура Автономної Республіки Крим (Херсон) відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного затримання членів екіпажу сейнера. Попередня правова кваліфікація – ч. 2 статті 146, ч. 2 статті 278 КК України.