Двоє громадян України, члени команди сейнера "Норд", у четвер, 19 квітня, обманним шляхом виїхали до Білорусі. В аеропорту "Жуляни" вранці на рейс до Мінська зареєструвалося нібито двоє громадян РФ, які пред'явили документи, видані в генконсульстві РФ у Харкові, повідомляє прес-центр Державної прикордонної служби.
Українська сторона не визнає документи, видані окупаційною владою в Криму, але це не поширюється на документи, видані офіційно діючими диппредставництвами Росії на території України. Оскільки транскрипція прізвищ у паспортах РФ відрізнялася від ідентифікаційних даних цих громадян України в базах даних, їх пропустили через кордон, пояснили в ГПУ.
Наголошується, що на момент вильоту відповідних доручень від інших правоохоронних органів або рішень судів про обмеження у виїзді членів екіпажу на адресу Держприкордонслужби не надходило.
"Враховуючи те, що є підстави сумніватися в законності видачі громадянам України - членам суднокоманди "Норд" документів, які, нібито, підтверджують громадянство РФ, о 15:20, під час оформлення пасажирів на рейс, що прямував до Мінська, Державна прикордонна служба відмовила у виїзді ще сімом громадянам України - членам суднокоманди "Норд", які пред'явили на прикордонному контролі аналогічні документи громадян РФ, вилучила їх і склала протоколи про чергову спробу незаконного порушення державного кордону України", - йдеться в повідомленні.
Відповідні матеріали направлені до суду.
Членам екіпажу знову запропонували звернутися до органів Державної міграційної служби України для підтвердження українського громадянства та виїзду в подальшому до місць постійного проживання на законних підставах.
За даним фактом було поінформовано МЗС, СБУ та інші правоохоронні органи України.
Як повідомлялося, 25 березня корабель українських прикордонників затримав поблизу Обитічної коси в Азовському морі риболовецьке судно "Норд" під прапором РФ. Воно зареєстроване в анексованому Росією Криму, десять членів екіпажу також мали при собі так звані "паспорти громадян РФ", видані в Керчі. Затримане судно і екіпаж відконвоювали у порт Бердянська.
Капітанові судна Володимиру Горбенку закидають статтю 332-1 КК (порушення порядку в'їзду/виїзду на окуповану територію України з метою нанесення шкоди інтересам країни). На членів екіпажу накладені штрафи, до кримінальної відповідальності їх не притягуватимуть.
6 квітня Херсонський міськсуд обрав капітану сейнера Володимиру Горбенку запобіжний захід у вигляді утримання під вартою терміном до 31 травня з можливістю внесення застави - 35 тисяч гривень. Адвокати внесли гроші і Горбенко вийшов на свободу.
Пізніше Горбенку оголосили про підозру у вчиненні ще одного злочину - за ст. 249 Кримінального кодексу (незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом). Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.