Колишній голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко не бачить підстав, аби брати участь у новому конкурсі на посаду очільника НСЗУ, про що він розповів в інтерв’ю ZN.UA. Він заявив про те, що скорочення й без того неповного штату може зашкодити НСЗУ.
«НСЗУ, з одного боку, вдалося вистояти в дуже важкій боротьбі. А з іншого, її місце в сфері управління системою охорони здоров’я дещо розмилося. В неї забрали лідируючу позицію в реформі, що неправильно. Жодна інша інституція, за виключенням, мабуть, ДП “Медичні закупівлі України”, не є такою, новою за формою і змістом, що може очолювати процес трансформації системи і забезпечувати сталість та високу швидкість змін. Однак нинішня ситуація загалом не дає мені жодних підстав думати, що я міг би повернутися в крісло голови НСЗУ», – зазначив Петренко.
Олег Петренко пояснив, що цілі виконання програми президентської партії «Слуга народу», які зараз поставлені, не відповідають його цілям. Тому з точки зору власної цілісності та репутації Петренка повернення у крісло очільника НСЗУ є неможливим.
«Два роки я спостерігаю за тим, як організація якоюсь мірою хворіє. Але здорове все-таки знаходить своє місце більше, ніж те, що могло б організації зашкодити. Тому в мене досить оптимістичний погляд на її майбутнє. Останній конкурс на заступників голови мені був дуже приємний. Попри всі негаразди люди, які його виграли, більшою мірою відповідають моєму уявленню про сталий розвиток організації», – додав Петренко.
Говорячи про те, хто зараз може бути керівником НСЗУ, він зазначив, що це велика проблема. Адже, за словами Петренка, нинішня структура управління державою не передбачає не те що яскравих особистостей, а взагалі особистостей, які мають власну позицію. Тому тут, у нього теж немає ніяких оптимістичних очікувань.
На думку Петренка, скоріш за все, новим очільником НСЗУ буде прийнятна для більшості політичних стейкхолдерів фігура. Чим більше вона буде прийнятною, і чим для більшої кількості стейкхолдерів, тим менше лідерських позицій матиме.
«В нашій концепції щодо становлення нової інституції було передбачено кілька періодів. Перший — яскравий етап стартапу, який всі спостерігали. Далі, після трансформації, мав відбутися перехід до цільової моделі функціонування інституції. Ми до нього не дійшли. Це досі трансформація, з певними атаками. І одна з таких зараз, наприклад, – це скорочення штатної чисельності органів виконавчої влади із відповідним скороченням фонду оплати працівників. Населенням це сприймається дуже на «ура», оскільки проводиться під маскою скорочення чисельності чиновників. Але НСЗУ ще не є сталою в цільовій моделі. Зараз, на етапі переходу, вона має ледь 40% від своєї штатної чисельності, і такі речі можуть дуже зашкодити», – зазначив Петренко.
Зазначимо, що НСЗУ – центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медгарантій. НСЗУ є національним страховиком, який укладає договори із закладами охорони здоров'я та закуповує у них послуги з медичного обслуговування населення. НСЗУ контролює дотримання умов договорів та робить прямі виплати закладам за надані послуги.
З ексочільником Нацслужби здоров’я України Олегом Петренком поспілкувалася редакторка відділу соціум ZN.UA Алла Котляр.