Оформлення спадщини: що змінилося у лютому

Поділитися
В кінці січня вступили в силу два закони.

Через війну, яку розпочала Росія, гинуть військові і цивільні українці. В цей час питання прийняття спадщини є актуальним. Цього року порядок відкриття і оформлення спадщини дещо змінився. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли про основні зміни. Відповідні закони набрали чинності 30 січня.

Місце відкриття спадщини

Законодавцем уточнено поняття «місце відкриття спадщини»:

 • за загальним правилом, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця;
 • якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини буде місцезнаходження нерухомого майна або його основної частини;
 • якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме і нерухоме майно відсутнє - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Якщо ж спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, то спадкові правовідносини регулюватимуться правом держави, де він мав останнє місце проживання, але:

 • стосовно нерухомого майна - правом держави, в якій знаходиться таке майно;
 • стосовно майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні - правом України.

Поняття «місце відкриття спадщини» дуже важливе. Після смерті спадкодавця спадкоємцям потрібно звернутися із заявою про прийняття спадщини/відмовою у прийнятті спадщини саме за місцем відкриття спадщини.

Потім після спливу строку на прийняття спадщини знову ж доведеться звертатися із заявою про видачу свідоцтва про спадщину не до будь-якого нотаріуса, а за місцем відкриття спадщини. Саме тому, за можливості, краще мати документальне підтвердження останнього місця проживання спадкоємця.

Підтвердити останнє місце проживання можна довідкою про реєстрацію/останнє місце проживання спадкодавця, виданою виконавчим органом місцевої ради.

Можливість звернутися за спадщиною не за місцем проживання

На період дії воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення/скасування передбачено виняток із правила - можливість звертатися із заявами щодо спадщини не за місцем відкриття спадщини.

Це стосується лише тих випадків, коли місцем відкриття спадщини є:

 • населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження і щодо яких не визначено дату відновлення здійснення таких повноважень;
 • територія, на якій ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупована РФ, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації.

Наприклад, особа померла в м. Авдіївка. Її спадкоємці можуть звернутися із заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса на території України.

Якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт/території, активних бойових дій/тимчасово окуповані або де органи державної влади тимчасово не здійснюють/здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до 30 січня 2024 р. - дня набрання чинності змін — нотаріальні дії вчиняються за місцем подання першої заяви.

Так, часом відкриття спадщини вважається день смерті спадкодавця або день, з якого спадкодавця оголошено померлим, незалежно від часу державної реєстрації смерті.

Виняток: якщо державна реєстрація смерті відбулася пізніше 1-го місяця з дня такої смерті/оголошення особи померлою, то строки на:

 • прийняття спадщини,
 • прийняття заповідального відказу,
 • відмову/відкликання відмови від права на спадщину,
 • перехід права на спадщину,
 • подання заяви про визнання спадщини,
 • охорони спадкового майна,
 • видачу свідоцтва про право на спадщину,

обчислюються з дня державної реєстрації смерті особи.

Це правило діє на період воєнного стану та протягом 2-ох років з моменту його припинення/скасування.

 Таке ж правило буде застосовуватися і до спадщини, яка відкрилася до введення воєнного стану, якщо:

 • строк для її прийняття не сплив до його введення,
 • жодному із спадкоємців не було видано свідоцтво про право на спадщину.

Строки видачі свідоцтва

Деталізовано строки видачі свідоцтва про право на спадщину. Так, свідоцтво про право на спадщину видається після спливу строку для прийняття спадщини.

Раніше передбачалося, що свідоцтво про право на спадщину видається після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини - тобто, з дня смерті або оголошення особи померлою.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців були змушені виїхати за кордон. Зараз часто виникають ситуації, коли спадщина залишається на території України, а спадкоємець – знаходиться за її межами. Нагадаємо, як отримати спадщину в Україні, якщо спадкоємець знаходиться за кордоном. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі