"Об'єднавчий Собор тоді си відбуде, коли буде підготовлений статут, буде назва об'єднуючої церкви. Ще про статут ми не говоримо, назви об'єднуючої немає. Немає статусу або моделі, яка буде, чи устрій чи патріарший, чи митрополичий. З чим іти на Собор?", - запитується він.
За словами предстоятеля УАПЦ, він мав розмову із патріархом Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філаретом (Михайлом Денисенком), проте вона переросла у суперечку.
"Поспілкувався перед Софією 14 числа, на Покрову, і мене приголомшило спілкування. Коли ми зустрілися, то патріарх звернувся до мене, що треба Собор збирати. Я кажу: "Ваша святість, Собор збирати – то нема статуту". А він каже: "А статут у мене є". "У мене теж є, але з двох статутів треба зробити один статут". "Ні, - каже, - мій буде статут". 15-й рік повторяється", - наголосив він під час спілкування з журналістами.
За словами Макарія, вони з Філаретом не дійшли згоди й у інших питаннях. Зокрема, щодо назви нової церкви.
"Філарет мені каже: "Назва вже є". Усі повинні приєднатися до цієї назви, яка існує зараз, і очолює її патріарх. Третє питання, який статус або яка модель. Коли я сказав, чи може бути митрополича чи патріарша – треба знати. А він зі злобою сказав, що не буде, буде патріарша. А екзархи нічого не говорять. Отака справа", - цитує предстоятеля "Українська правда".
Наразі питання назви майбутньої церкви не обговорюється, зазначає він. Тож як саме називатиметься об'єднана церква, невідомо.
"Назву, коли ми підписували звернення до Вселенського патріарха, сам президент сказав, що назва буде Православна церква в Україні. Але зараз про назву ніхто не розмовляє. Кажуть, що назву готує Вселенський патріарх", - каже Макарій.
І не береться прогнозувати, кому Вселенський патріарх Варфоломій вручатиме Томос про автокефалію УПЦ. "Це Богу відомо", - підкреслив він.
"Не знаю. Чого про Собор говорити? Перш треба обговорити питання поточні, а потім про Собор говорити. Якщо Собор, то треба статут об'єднуючої церкви – там десь треба готуватись 2 тижні. Модель треба знати", - наголосив митрополит , коментуючи запитання про те, чи не позначаться суперечки між церквами на проведенні Собору.
Як повідомлялося, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській помісній церкві. На Фанарі заявили про те, що процес надання Томосу триватиме. Крім того, Синод визнав недійсними анафеми, які РПЦ наклала на патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія.
Патріарх Київський і всієї України-Русі Філарет повідомив про те, що українські православні ієрархи проведуть Собор, на якому буде прийнято рішення про створення єдиної помісної православної церкви. У Соборі візьмуть участь представники Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також частина єпископів Української православної церкви Московського патріархату.
Саме патріархові об'єднаної церкви Вселенський патріарх Варфоломій вручить Томос, повідомив президент Петро Порошенко. 12 жовтня УПЦ КП опублікувала адресоване ієрархам запрошення до участі в об'єднавчому Соборі.
Детальніше про результати засідання Синоду Вселенського патріархату та перспективи створення Української помісної православної церкви читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Синод на Фанарі: Ласкаво просимо додому" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".