Така інформація міститься в декларації ОБСЄ, прийнятій на щорічній сесії у Люксембурзі.
"Парламентська асамблея ОБСЄ засуджує неспровокований акт збройної агресії і невиправдане невідповідне застосування військової сили з боку Російської Федерації проти українських суден і членів їх екіпажів у нейтральних міжнародних водах Чорного моря в районі Керченської протоки 25 листопада 2018 року", - йдеться в документі.
У ньому асамблея рекомендує чинному голові ОБСЄ та всім інститутам організації сприяти звільненню українців і українських кораблів, незаконно утримуваних в РФ.
"Парламентська асамблея ОБСЄ рекомендує діючому голові ОБСЄ, інститутам ОБСЄ і державам-учасницям докласти зусиль і використовувати всі наявні інструменти для забезпечення негайного і беззастережного звільнення українських військовополонених, утримуваних в ув'язненні Російською Федерацією, і захоплених суден", - додається в декларації.
Крім цього, в організації закликають країну-агресора забезпечити військовополоненим українцям необхідну медичну, юридичну та консульську допомогу у відповідності до норм гуманітарного права та положень Женевської конвенції.
У декларації також засуджується подальша мілітаризація Росією анексованого українського Криму, Чорного й Азовського морів. І міститься заклик забезпечити свободу судноплавства через Азовське море та Керченську протоку відповідно до положень Конвенції ООН з морського права 1982 року.
Нагадаємо, 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти". Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців досі утримують у СІЗО "Лефортове" (Москва), РФ продовжує маніпулювати власним розумінням рішення.
Наприкінці листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з країнами "Великої сімки".
Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".