Обсяг виробництва фруктів: як він змінився в Україні за два роки

Поділитися
Обсяг виробництва фруктів: як він змінився в Україні за два роки © freepik/wirestock
Роз'яснення дали аналітики.

Через війну, яку розв'язала РФ, в Україні тривають бойові дії, а деякі населені пункти опинилися у тимчасовій окупації. За два роки повномасштабної агресії РФ, в Україні скоротився обсяг виробництва фруктів. По це повідомили аналітики проєкту East Fruit.

За інформацією Державної служби статистики України, виробництво плодово-ягідної продукції в Україні у 2023 році становило 1996 тисяч тонн, не змінившись порівняно з попереднім роком.

Аналітики зазначили, що у розрізі товарних груп спостерігалося незначне збільшення за насіннячковими, деяке зниження за кісточковими, тоді як для ягід та горіхів змін фактично не відбулося.

Основними тут зазвичай стали насіннєві культури, зібрані обсягом 1323 тисяч тонн, серед яких виділялися яблуко (1173 тисяч тонн) і груша (145 тисяч тонн).

Урожай кісточкових становив 445 тисяч тонн, у тому числі слива – 165 тисяч тонн, вишня – 162 тисячі тонн, черешня – 53 тисяч тонн, абрикос – 41 тисяч тонн. Ягід було виготовлено близько 121 тисячу тонн, включаючи 53 тисяч тонн суниці та суниці садової (полуниці), 34 тисяч тонн малини та ожини, 23 тисяч тонн смородини. Валовий збір горіхів дорівнював 107 тисяч тонн.

Так, за оцінками Асоціації аграрного експорту, спеціалізовані підприємства у 2023 році виробили в межах 500 тисяч тонн яблук (хоча, за даними офіційної статистики, вони зібрали у 2023 році 356 тисяч тонн яблук). Крім того, цей обсяг став на 15-20% нижче, ніж у 2022 році, оскільки вплинули погодні негаразди у вигляді затяжних дощів та прохолодної погоди.

«Минулого року площі молодих насаджень збільшилися на 1175 га, у тому числі 348 га насіннєвих культур, 345 га горіхів, 316 га ягідників та 166 га кісточкових. Загалом цей показник щодо 2022 р. не змінився, проте в розрізі видів спостерігалося зменшення нових площ під горіхами та кісточковими, тоді як було посаджено більше насіннєвих та ягід», – йдеться у повідомленні.

Українська асоціація аграрного експорту зауважила, що за час повномасштабної війни з РФ (2022-2023 роки), виробництво фруктів в Україні знизилося приблизно на 10%, але це не було критичним для забезпечення внутрішнього продовольчого ринку.  У 2023 році фруктова група в Україні знову була серед продукції, де збільшення цін виявилося одним із найвідчутніших (+20%), але на це вплинуло збільшення собівартості виробництва та постачання.

Аналітики додали, що навесні 2024 року спостерігається помітне зростання цін на яблука, яке порівняно з аналогічним періодом минулого року досягло майже 30% через фактор інфляції та збільшення собівартості виробництва та постачання.

«Поки що яблука дорожчають і, згідно з очікуваннями, їх вартість надалі зростатиме, але це буде пов'язано з подорожчанням їхнього зберігання. У першому кварталі 2024 року фіксується позитивна динаміка в експорті плодів і ягід, який збільшився на 47% по відношенню до трьох місяців минулого року і дорівнював $87 млн», – йдеться у повідомленні.

Раніше ми писали, як можуть вплинути травневі заморозки на врожай лохини та малини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі