Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову уряду щодо нової редакції українського правопису, повідомив у Facebook адвокат Дмитро Ільченко. За словами адвоката, новий правопис оскаржили нібито для “захисту української мови від її спотворення на користь регіональних діалектів”.
“Підставою позову було те, що Уряд не має права змінювати правопис, оскільки подібне просто не є його компетенцією. Також під час розгляду з'ясувалося, що "мовна комісія" мала суттєві суперечки та не розробляла правопис саме в тій редакції, в якій він був затверджений урядом”, - написав адвокат.
За його словами, рішення суду набуде чинності після його апеляційного перегляду, якщо уряд подасть скаргу.
Водночас в організації Prosud повідомили про те, що позивачами у справі стали учениця 7 класу з Херсону та Громадська організація “Правова держава”, яку очолює адвокат Ростислав Кравець. Вказано, що очільник “Правової держави” фігурує на “плівках Вовка”. Зокрема, із записів з кабінету голови ОАСК Павла Вовка випливає, що саме цю організацію використовували для подачі позовів та заяв, у яких зацікавлений очільник Окружного адмінсуду.
Позов щодо відповідної постанови уряду ОАСК отримав у червні 2019 року.
Нагадаємо, 3 червня 2019 року набули чинності норми та правила нової редакції українського правопису. Він замінив собою редакцію від 1992 року. Міносвіти та НАН рекомендувало з моменту публікації остаточної редакції правопису застосовувати оновлені норми та правила в усіх сферах суспільного життя, зокрема, в офіційно-діловому стилі мовлення.
Зокрема, згідно з нововведеннями варто вживати “проєкт” замість "проект" та “траєкторія” замість “траекторія”. Деякі слова можна вживати по різному, як “Афіни” та “Атени”. Крім того, за новим правописом такі слова як “віцепрем’єр” та “експрезидент” пишуться без дефісу. Нова редакція українського правопису також розширила вживання фемінітивів.
Докладніше про головні зміни читайте в матеріалі ZN.UA "Новий український правопис: що змінилося".