Страх та стигма перед лікування у психіатричній лікарні часто заважають людині звернутися до лікаря з питаннями ментального здоров'я. Однією з причин цього є пам'ять про методи каральної психіатрії, які діяли у Радянському союзі. У Міністерстві охорони здоров'я розповіли, що змінилося у наданні психіатричної допомоги в умовах стаціонару.
Що змінилося у наданні психіатричної допомоги
У МОЗ пояснили, що у 2017 році були прийняті поправки до закону «Про психіатричну допомогу» та ухвалена КМУ Концепція розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року.
Нею передбачено необхідність посилення диференційованості надання допомоги у сфері охорони психічного здоров’я та підвищення чутливості до потреб специфічних суспільних груп. Крім того, йдеться й про поліпшення доступності допомоги шляхом децентралізації та реорганізації процесу її надання.
У відомстві додали, що був зроблений ще один важливий крок для захисту пацієнтів з психічними розладами: наказом МОЗ України від 07.12.2023 № 2085 затверджено Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, який визначає механізм надання такої допомоги з огляду на пріоритет прав і гідності людини.
«Протягом багатьох років допомога у сфері психічного здоров’я була зосереджена переважно у спеціалізованих медзакладах, що сприяло стигматизації та не забезпечувало належного рівня мультидисциплінарного підходу до лікування й реабілітації осіб із психічними розладами. А тому МОЗ змінює систему і підходи у цій сфері», – йдеться у повідомленні.
Які зміни передбачені новим порядком надання психіатричної допомоги у стаціонарі
У МОЗ пояснили, що затверджений наказ сприятиме доступності та вдосконаленню послуг з охорони психічного здоровʼя шляхом підвищення ефективності діагностичних, лікувальних та профілактичних заходів. Він має на меті захист прав пацієнтів у психіатричних закладах, зокрема права пацієнтів на гідні умови перебування та лікування; запобігання будь-якій формі фізичного, психологічного чи експлуатаційного насильства над пацієнтами.
Також новим порядком надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах передбачається:
- заборона надавати психіатричну допомогу особам до 18 років у відділеннях для дорослих;
- обовʼязковий огляд та фіксацію всіх тілесних ушкоджень у разі госпіталізації пацієнта;
- заборона замикати вхідні двері до приміщень та палат і встановлювати ґрати на вікнах палат;
- гарантії вільного спілкування пацієнтів з відвідувачами без присутності персоналу;
- право вести телефонні розмови та користуватися мережею Інтернет;
- необмежене конфіденційне спілкування з уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, адвокатом, законним представником, представниками міжнародних організацій;
- відповідність приміщень, що використовуються для психіатричної допомоги у стаціонарних умовах, вимогам державних будівельних норм, державних медико-санітарних нормативів та державних медико-санітарних правил, що визначені для такого виду закладів;
- постійний та вільний доступ пацієнтів до питної води, засобів гігієни, санітарного обладнання.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про психіатричну допомогу» пацієнти за рішенням лікуючого лікаря-психіатра (лікаря-психіатра дитячого) в інтересах захисту їх здоров’я чи безпеки, а також в інтересах здоров’я або безпеки інших осіб, можуть бути обмежені:
- приймати відвідувачів наодинці;
- придбавати і використовувати предмети повсякденного вжитку;
- перебувати на самоті.
У МОЗ пояснили, що рішення про такі обмеження мають бути занесені у відповідну форму № 003/о із зазначенням строку обмеження та відповідним обґрунтуванням.
Раніше у Національній службі здоров'я України розповіли, у яких випадках потрібно звертатися до психолога та до психіатра.