Через повномасштабну військову агресію Росії в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. У 2023 році затвердили нові правила військового обліку в Україні, які прописані у постанові № 1487. Відтепер військовий облік, окрім поділу на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, розділяється також ще на кілька видів.
Військового обліку з урахуванням обсягу та деталізації поділяється на:
- персонально-якісний (передбачає облік персональних та службових даних стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру)
- персонально-первинний (облік відомостей стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці - тобто його можуть вести виконавчі органи сільських, селищних, міських рад);
- персональний (облік відомостей за місцем роботи (служби) або навчання — покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій).
За призначенням:
- загальний — на такому обліку перебувають військовозобов'язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час;
- спеціальний — це військовозобов'язані, які відповідно до закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Нагадаємо, що раніше фахівці адвокатського бюро «Бачинський та партнери» розповіли, яка відповідальність загрожує тим чоловікам, які ухиляються від мобілізації.