Урядовці закликали Міністерство оборони терміново відмовитися від використання взуття на підборах для жінок-військовослужбовців, які братимуть участь у військовому параді на День Незалежності.
Звернення підписали віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина, міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна, міністр соціальної політики Марина Лазебна й урядова уповноважена з гендерної політики Катерина Левченко. Вони підкреслили, що взуття на підборах в поєднанні з прусським кроком завдає шкоди здоров'ю.
«Взуття на підборах несумісне з боєздатністю солдатів, а прусський крок на параді в такому взутті - це навмисна заподіяна шкода здоров'ю військових. Оскільки сьогодні в Збройних силах України проходять службу 57 000 жінок - це неприпустимо», - йдеться в заяві.
Укладачі заяви нагадали, що Україна впроваджує стандарти НАТО, що передбачає рівність прав і обов'язків військовослужбовців незалежно від статі. А також про те, то жінки нарівні з чоловіками несуть службу в лавах ЗСУ, 16 тисяч жінок отримали статус учасника бойових дії, 19 жінок-військовослужбовців загинули, у тому числі троє - витягуючи поранених з поля бою.
У зв'язку з цим Стефанишина, Лапутіна, Лазебна і Левченко закликали Міністерство оборони:
- терміново замінити туфлі на підборах на зручне взуття для участі в параді в День Незалежності і на тренуваннях для курсанток і жінок-військовослужбовців;
- провести моніторинг усіх видів форми для жінок-військовослужбовців Збройних сил України;
- спільно з жінками-військовослужбовцями і ветеранками внести зміни в моделі взуття і одягу парадної і парадно-вихідної форми з метою підвищення її зручності;
- забезпечити рівні права чоловіків і жінок на параді і сформувати змішані «коробки», без поділу військовослужбовців за статевою ознакою;
- призначити міністру оборони радника з гендерних питань;
- провести опитування жінок сектора національної безпеки і оборони щодо задоволеності умовами служби, в тому числі - зручністю форми.
«Одяг та взуття військовослужбовців повинні відповідати вимогам, що забезпечують зручність і комфорт кожної людини як в мирних умовах, так, особливо, в умовах навчань, тренувань і, тим більше, в умовах ведення бойових дій. Українські жінки-військові... довели свою спроможність не на підборах, а з автоматами в руках», - підкреслюється в заяві.
Цю позицію підтримав ексміністр оборони Андрій Загороднюк та очолюваний ним «Центр оборонних стратегій».
«Практика армій НАТО, де проводять військові паради, давно відходить від того, щоб жінки йшли окремими «коробками»... Напрацювання окремого кроку «під підбори» - теж прояв дискримінації, а зовсім не врахування потреб жінок в армії. Урахуванням потреб жінок в армії можна було б, наприклад, вважати втілення в життя розробок зручних для жінок білизни і бронежилетів. Чоловіки на парад виходять зі зброєю і демонструють силу і міць армії, жінки - в парадній формі і на підборах, тому що... красиві? Ні! Перш за все - це військовослужбовці Збройних сил України, основа її спроможності і боєздатності», - написав Загороднюк у Facebook.
Напередодні Міністерство оборони опублікувало фото курсанток, які тренувалися марширувати прусським кроком у туфлях на підборах для участі в параді на День Незалежності. Чимало військовослужбовців і експертів звернули увагу на те, що подібні вправи не лише травмонебезпечні, але і завдають шкоди здоров'ю жінок. А також нагадали, що на параді 2018 року всі військовослужбовці марширували в зручних берцах.
У день запитань до уряду міжфракційне депутатське об'єднання «Рівні можливості» висунуло Міноборони вимогу провести службове розслідування, хто розпорядився готувати «марш на підборах». Вимоги озвучила віце-спікерка Олена Кондратюк, а депутати від «Європейської Солідарності» подарували міністру оборони Андрію Тарану туфлі на шпильці.
У Міноборони в якості виправдання привели наказ від 2017 року, яким затверджено парадну і парадно-вихіднау жіноча форма, а також звинуватили «політиканів» у роздуванні скандалу. У той же час, Таран пообіцяв, що туфлі на підборах замінять на зручніше взуття.