Напередодні у Міністерстві оборони повідомили про те, що під час параду до 30-ої річниці незалежності України жінки-військові будуть змушені крокувати на підборах. У відповідь на це віцеспікерка Верховної Ради Олена Кондартюк разом з іншими депутатами парламенту виступила із публічним зверненням про проведення службового розслідування щодо того, хто ухвалив рішення про «марш на підборах». Разом з Кондратюк до трибуни вийшли депутати з «Європейської солідарності» і «Голосу».
«Провести військовий парад до 30-річчя нашої незалежності, де військові жінки повинні крокувати на підборах. Цей лютий треш, вибачте, ми побачили на сайті Міністерства оборони… Вважайте це нашим відкритим зверненням провести службове розслідування і доповісти суспільству, хто прийняв таке рішення, відзвітувати, скільки коштів було витрачено на закупівлю цього взуття з наших податків і, хто понесе матеріальну відповідальність за це. Публічно вибачитися за таке приниження жінок перед своєю армією та ветеранами, які зі зброєю в руках захищають і продовжують боронити незалежність і суверенітет нашої країни», - заявила Кондратюк з трибуни Верховної Ради.
На своїй сторінці у Facebook 1 липня Кондратюк опублікувала фото відповідного посту Міноборони та висловила обурення «маршем на підборах». Вже 2 липня відповідний пост Міноборони на сторінці у Facebook відредагували та видалили звідти лінк на розширений матеріал з цього приводу на armyinform.com.ua. Зазначимо, що на відміну від повідомлення у соцмережі Міноборони на сайті написано, що під час параду «курсантки йтимуть у туфлях на підборах».
Новиною про «марш на підборах» обурилися й інші депутатки парламенту, зокрема Ірина Геращенко, Ірина Фріз та Іванна Климпуш-Цинцадзе з «Європейської солідарності». Так, депутатки зазначили, що така ідея – це «брутальне знущання та дискредитація жінок - військовослужбовців та ЗСУ», «сексистський заповідник совка».
Своєю чергою в Громадській організації «Жіночий ветеранський рух» назвали ідею Міноборони соромом.
«Курсантки йтимуть одягнені у спідниці та взуті в туфлі на каблуку. Який ж лютий сором. Дівчата служать у такій самій військовій формі, що й хлопці, дівчата носять таке ж військове взуття (талани) як і хлопці. То чому вони вимушені витримувати багатогодинні тренування на каблуках, на яких апріорі під час несення служби не ходить взутою військовослужбовка ЗС України? Шановні (насправді ні) носії і реалізатори ідеї взути військових у підбори і ганяти їх по розпеченому літньому асфальту – у вас все добре? Чим ви керуєтесь, виснажуючи і цілком ймовірно, свідомо травмуючи військовослужбовок? Щоб що? Щоб вам, сидячи на трибуні, було комфортно оглядати «жінку-окрасу армії?», - зазначили в «Жіночому ветеранському русі».
В ГО вимагають припинити знущання з жінок-військових. У громадському об’єднані додали, що жінки здатні пройти маршем на параді у тій військовій формі, яку носять щодня, у якій українські воїни захищають Україну від ворога та у якій йдуть у свій останній шлях.
«Міністерство оборони України, Генеральний штаб Збройних Сил України ви багато зробили, ще більше плануєте і бажаємо реалізувати. Але ми дуже просимо почути нас, ветеранок, дослухатись і прийняти вірне рішення – відмініть каблуки і спідниці, відмініть радянське мислення, позбудьтесь його назавжди як протрухлявілого непотребу. Покажіть всьому світу українську жінку – воїна хоробру, відважну, незламну», - підсумували в ГО.
У центрі прав людини ZMINA зауважили, що публікація у Facebook фото з тренувань курсанток на підборах обурила багатьох користувачів соцмережі. При чому якщо спочатку висловити обурення можна було в коментарях під дописом, то потім їх закрили.
Одна з курсанток, які візьмуть участь у параді, зауважила в матеріалі інформагентства Міноборони, що тренуватися на підборах складніше, ніж у берцях.
Українська військова та громадська діячка Марія Берлінська зазначила, що метою будь-якого військового параду є демонстрація військової спроможності армії. Водночас вона звернула увагу на те, що солдати на підборах абсолютно небоєздатні.
«Для яскравої ілюстрації можна уявити взвод генералів, які біжать на штурм у цих туфлях, на чолі з міністром оборони», – вказала військова.
Вона також зауважила, що носіння підборів впливає на здоров’я. А тим паче якщо на підборах доводиться йти стройовим кроком.
«Щоб зрозуміти, що таке стройовий крок на підборах і його ортопедичні наслідки для спини, ніг тощо, необов’язково експериментувати. Просто уявіть, що в цьому взутті вас муштрують відбивати стройовий на плацу. Кожен удар каблуком по бетону – удар по хребту. Цілими днями, тижнями, місяцями, бо так і відбувається репетиція параду», – пояснила Берлінська.
Вона також наголосила, що практика носіння підборів військовослужбовицями на парадах властива таким країнам, як Росія та Північна Корея.
«Основна ціль – для услади ока високих воєначальників на трибунах», – пояснила військова.
Раніше президент Володимир Зеленський розповів, що святкування Дня незалежності триватимуть впродовж трьох днів. В один з них відбудеться масштабний військових парад. У ньому візьмуть участь 27 розрахунків (4 000 осіб), які пройдуть новим стройовим кроком. Також пропонується залучити до параду 250 одиниць озброєння, військової і спеціальної техніки, зокрема новітні розробки, серед яких РСЗВ «Вільха», «Нептун», ОТРК «Грім», турецькі безпілотники «Байрактар».
Згідно з висновком Міністерства фінансів, на святкові заходи знадобиться 5 423, 2 млн грн, в тому числі додаткова потреба складе 840, 5 млн грн.