Недопуск не вакцинованих проти COVID-19 педагогів до роботи незаконний, заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. Водночас уповноважений зазначив, що як громадянин він підтримує вакцинацію проти коронавірусу.
«Треба усвідомлювати (особливо – керівникам закладів освіти), що вакцинація педагогічних працівників не є обов’язковою: як і для всіх інших громадян вона залишається добровільною. Тому керівник закладу освіти не має права обмежувати доступ до роботи у школі вчителя, який не отримав щеплення. Саме тому як посадова особа я діятиму в межах чинного законодавства та захищатиму права педагогічних працівників, якщо директори не допускатимуть їх до роботи», - процитували Горбачова у пресслужбі омбудсмена.
За словами Сергія Горбачова, як громадянин він підтримує вакцинацію та вважає, що робити щеплення повинні не лише якомога більше педагогічних працівників, а й всі українці в цілому. Адже вакцинований працівник освітнього закладу не лише для себе знижує ризик і суттєво краще захищається від важкого перебігу хвороби, але й захищає інших працівників та учнів. Однак такий захист не буде достатньо ефективним, якщо не вакцинується число працівників, необхідне для створення колективного імунітету.
«Працівник закладу освіти має усвідомлювати, що вакцинуючись, він сприяє захисту права, насамперед свого, та всіх учасників освітнього процесу на життя та здоров’я. Також він підвищує шанси закладу освіти проводити освітній процес з нового навчального року більшість часу очно, а не дистанційно. Адже заклади не в «зеленій» зоні, у яких 80% працівників не будуть провакциновані, мають працювати дистанційно. А тривале дистанційне навчання знову може збільшувати освітні втрати, насамперед серед учнів початкової школи, для яких навчатися дистанційно значно складніше. Хочу зазначити, що медичних протипоказань щодо вакцинування проти COVID-19 небагато, ознайомитися з ними можна на сайті Міністерства охорони здоров’я України», - додав омбудсмен.
Водночас Горбачов зазначив, що сьогодні рівень вакцинації освітян в Україні ще не є достатнім. Уповноважений також вказав, що необхідно проводити просвітницьку роботу щодо того, чому вакцина – найнадійніший інструмент захисту від COVID-19. Також він додав, що потрібно боротися з антивакцинаторськими настроями, ділитися особистим досвідом щодо вакцинації.
Нагадаємо, Кабінет міністрів України видав постанову, згідно з якою під час карантину в очному режимі зможуть працювати школи, в яких будуть вакциновані 80% вчителів. При цьому, не лише вчителі мають бути вакциновані, але й інший персонал школи.
Своєю чергою міністр освіти Сергій Шкарлет запевнив, що обов’язкової вакцинації педагогічних працівників від коронавірусу не буде.
Докладніше про процес вакцинації в освітній сфері читайте в тексті Оксани Матіяш «Що роблять уряди країн для того, аби школи стали безпечними в пандемію».