Не забаганка, а необхідність: чи можна встановити генератор у багатоповерхівці

Поділитися
Не забаганка, а необхідність: чи можна встановити генератор у багатоповерхівці
Останнім часом це питання виникає у багатьох.

Ракетний терор Росії змушує українців жити за умов постійних відключень світла. І якщо мешканці приватних будинків можуть частково вирішити цю проблему, купивши генератор, то у тих, хто живе в багатоповерхівках, ситуація набагато складніша.

Керуючий партнер юридичної компанії Winner Ігор Ясько пояснив, що за наявності будь-яких пересувних генераторів, міні-електростанцій, зварювальних апаратів та інших пристроїв, що працюють, спалюючи паливо, потрібно платити еконалог, пише «Фокус».

«Підприємство є платником еконалогу за викиди забруднюючих речовин в атмосферу, і при цьому йому потрібно отримати дозвіл на викиди. Такий дозвіл надається безкоштовно з необмеженим терміном дії. Відсутність дозволу на викиди може загрожувати підприємству накладенням адмінштрафу від 5 до 8 тисяч гривень; обмеженням, тимчасовим припиненням діяльності, пов'язаної з використанням генератора. Еконалог за експлуатацію генератора потрібно платити незалежно від наявності дозволу», — розповів експерт.

За його словами, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами – це офіційний документ, який надає право суб'єктам господарювання, а саме: підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям – експлуатувати об'єкти, з яких надходять у атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші. Згідно зі статтею 11 закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть проводитись після отримання дозволу на викиди, виданого суб'єкту господарювання. Порядок отримання дозволу передбачено ухвалою КМУ від 13.03.2002 р. № 302.

Він також наголосив, що суб'єкти господарювання, які встановили генератори у період воєнного стану, можуть подати декларацію, а не отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (ухвала КМ «Деякі питання забезпечення господарської діяльності в умовах військового стану» від 18.03.2022). Якщо ОСББ придбало генераторну установку і поставило її собі на баланс, необхідно мати дозвіл на викиди. Проте за умов воєнного стану, згідно з постановою КМУ №314, ОСББ також можуть подавати до департаменту декларацію.

Є також спеціальні вимоги до дизельних генераторів, прописаних у профільному Наказі «Про затвердження Правил пожежної безпеки в компаніях, підприємствах та організаціях енергетичної галузі України» від 26.09.2018 № 491.

Окремі дизель-генератори повинні мати справну огорожу по всьому периметру, а також автодороги для під'їзду пожежної техніки. Прийом та зберігання рідкого палива для ДГ має відбуватися відповідно до вимог розділу IX цих Правил. Подача палива з резервуарів у видаткові баки здійснюється лише за допомогою ручних насосів або насосів з електроприводом. Забороняється подача палива за допомогою відер та переносних бачків. Ємності з паливом повинні бути обладнані запірною арматурою та герметичними кришками.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко додав, що генератор не може бути встановлений у підвалі, а рівень шуму має відповідати нормам. Встановлювати генератор для багатоквартирного будинку можна лише в окремому приміщенні.

Правила використання генератора

При експлуатації генератора забороняється:

  • вливати в циліндри та клапани легкозаймисті рідини для полегшення пуску двигунів;
  • заправляти паливний бак при роботі агрегату, а також при гарячому двигуні та вихлопній трубі;
  • розігрівати у приміщенні трубопроводи, арматуру та обладнання за допомогою відкритого вогню (паяльних ламп, смолоскипів та ін.);
  • сушити спецодяг на нагрітих частинах устаткування;
  • захаращувати проходи виробничих приміщень та виходи з дому, а також зберігати обладнання та інші матеріали поза спеціальними приміщеннями електростанції.

Також, згідно з правилами, генератор потрібно негайно зупинити у таких випадках:

  • поява прогресуючих стуків і шумів у циліндрах чи підшипниках;
  • поява диму з підшипників або картера, а також запаху мастила, що горіло;
  • припинення живлення водою системи охолодження або поява пари з вихлопної труби;
  • вихід з ладу регулятора частоти обертання;
  • поява шумів у глушнику;
  • виліт іскор з глушника;
  • відсутність або неякісне мастило частин, що труться;
  • розрив паливопроводів чи маслопроводів агрегату;
  • пожежа в приміщенні, що загрожує виведенням з ладу агрегату та життя персоналу.

Чи готові українські міста до постійних атак на енергетичну систему країни, яких заходів вживали і до чого нам варто бути готовим, читайте в інтерв'ю з виконавчим директором Асоціації міст України Олександром Слобожаном на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі