Президент України Володимир Зеленський напередодні записав нове відеозвернення до українців, у якому пообіцяв виплачувати вакцинованим по 1000 грн (одноразово).
Програма стартує з 19 листопада та триватиме до 19 грудня, виплати зможуть отримати щеплені двома дозами вакцини (інтервал між дозами – кілька тижнів). На «Велику вакцинацію» держава готова виділити 6 млрд бюджетних гривень.
Гроші не виплачуватимуться готівкою на руки – їх можна буде отримати через застосунок «Дія» та витратити лише на певний перелік послуг: культурні заходи, концерти, театр, кіно, поїздки країною, купівлю книг чи похід у спортзал. Оплатити бонусом можна буде і кілька послуг, якщо їхня вартість не перевищує 1 тисячі грн.
«Ключове насправді тут – не тисяча за вакцинацію. Це масштабна програма підтримки бізнесу, просто вона опосередкована. Влада не безпосередньо дає гроші бізнесу, влада видає гроші людям», - каже прессекретар президента Сергій Никифоров. За його словами, така форма виплат стане надійним запобіжником від витрачання грошей «на горілку та цигарки».
Білі плями та «чорні дірки»
Нині форму «переведення в готівку» електронного депозиту не визначено, це може бути сертифікат або цифровий ваучер, кажуть в Офісі президента.
Відповіді на запитання, що робити тим, хто не користується смартфоном, та не встановлюватиме «Дію», в ОПУ також не пропонують, обіцяючи в перспективі «розробити інші варіанти» виплати.
Користувачів смартфонів найменше серед людей похилого віку, що входять до групи ризику важкого перебігу ковіду. Попри те, що всі сили національної кампанії мають бути кинуті на захист уразливих груп населення, рівень вакцинації пенсіонерів в Україні залишається низьким.
Деякі експерти також вказують на те, що рішення прив'язати виплати до «Дії» можуть свідчити про спроби держави популяризувати застосунок серед українців, готуючи платформу до майбутнього «електронного голосування». ZN.UA вже писало про ризики е-голосування в умовах незрілої цифровізації.
Обговорюючи ініціативу президента, користувачі соцмереж звернули увагу і на те, що закладених 6 млрд гривень може не вистачити для всіх бажаючих вакцинуватися, як уже було з «карантинними виплатами» бізнесу. А непрозорість списку послуг викликає побоювання, що їхня левова частка може бути пов'язана з нечужим президенту «Кварталом 95».
Крім того, гроші раціональніше було б направити на підтримку медиків, закупівлю необхідного обладнання для лікарень, зміцнення кордону на тлі міграційної кризи в Білорусі та інші потреби.
«…іна тисяча»: еволюція
«Бонус» за вакцинацію – не ноу-хау України. З початком масової вакцинації від коронавірусу багато країн пропонували щепленим символічні бонуси (квитки, келих пива тощо) та виплати. У США проводили лотерею із можливістю виграти солідну суму.
В Україні серед шкіл із вакцинованим персоналом розігрували ноутбуки, щепленим українцям дарували підписку на послуги та контент медіаплатформи MEGOGO. Хоча «глобальна бонусна програма» запускається вперше, її реалізація – не нова.
«Юліна тисяча». У 2009 році, в період прем'єрства Юлії Тимошенко, українцям пропонували отримати «компенсацію за депозити часів СРСР». За анонсованих виплат на 20 млрд грн компенсацій виплатили лише на 6 млрд.
«Вітіна тисяча». У 2012 році заморожену через брак бюджетних коштів програму поновили, пообіцявши видавати гроші не готівкою, а на картку, обмеживши власників у виборі банку та термінів. Ініціатором виступив президент-втікач Віктор Янукович.
«Петіна тисяча». У 2019 році президент України Петро Порошенко ініціював програму виплати субсидій «живими грошима». Запустити її планували у березні, отримати 1 тисячу грн мали близько 5-6 млн домогосподарств.
2009: Юліна тисяча.
— [сашка°] (@jobanamou) November 15, 2021
2012: Вітіна тисяча.
2021: Вовкина тисяча.
--------- ВІ ТУТ ---------
2024:
У кожному з цих випадків ініціатива з роздачею українцям тисячі гривень вносилася «під вибори» та була спрямована на мобілізацію електорату. Хоча ефективність такого «гречкосія» щоразу виявлялася доволі низькою, відмовлятися від нього не поспішають ані старі політики, ані «нові обличчя».
Відеоролик Зеленського – не перший. Раніше президент уже видаляв аналогічне відео, що викликало негативну реакцію в антивакцинаторів. Але відповідальність за провал вакцинальної кампанії ОП із себе знімає.
Президент, який видаляє допис із закликом вакцинуватися, можливо, збереже свій електорат серед антивакцинаторів. Але для країни втратить набагато більше життя громадян. На тлі перевантаження медсистеми, героїзму медиків, кисню від волонтерів. Докладніше читайте у статті Алли Котляр «Велика госпіталізація: чому так багато українців помирає від коронавірусу» у ZN.UA.