Минуло два місяці з тих пір, як Кабінет міністрів затвердив склад Національної ради України з питань розвитку науки та технологій. Науковий комітет (ПК) Нацради, обраний у відповідності з європейською практикою, розгортає свою діяльність.
Про це в інтерв'ю для DT.UA, яке підготувала Лідія Суржик, повідомив заступник голови Наукового комітету, доктор фізико-математичних наук, професор Інституту високих технологій КНУ ім. Тараса Шевченка Олексій Колежук.
"На найближчі півроку ми визначили три пріоритетні завдання. Це розробка Положення про Національний фонд досліджень (НФД) та вирішення питань, пов'язаних із запуском його діяльності. НФД буде фінансувати фундаментальні дослідження високого рівня. Фонди такого типу діють у багатьох розвинених країнах, і основним критерієм оцінки наукових проектів є високий рівень досліджень. У нас є острівці Academic Excellence, які, безумовно, потрібно підтримувати. Загалом, повинні бути різні канали підтримки наукових досліджень: гранти для окремих дослідників або малих дослідних груп, цільові програми, інноваційні гранти, ключові лабораторії; які з цих каналів будуть у віданні НФД, а які - фінансуватися окремо - це ще потребує вирішення. До речі, вже створюється Інноваційний фонд, з якого будуть фінансуватися прикладні, конструкторські розробки", - розповів учений.
За його словами, з'являться додаткові можливості для підтримки перспективних досліджень і наукових працівників. Так, якщо сьогодні місця в аспірантуру розподіляються "зверху", в результаті десь за місце змагаються, а десь не можуть знайти, ким заповнити отриману квоту, то в недалекому майбутньому гранти для аспірантури можна буде розподіляти через НФД. Якщо у потенційного наукового керівника аспірантури є цікавий проект, то він може подати заявку до фонду і, вигравши конкурс, отримати кошти і для додаткової оплати аспірантам, і для проведення самих досліджень.
"Рівноправність доступу для всіх - дослідники з будь-якого наукового закладу зможуть подавати заявки на гранти, і всі заявки будуть оцінюватися за одним і тим же правилам. Не буде ніяких спеціальних конкурсів та квот", - зазначив Колежук.
НФД розробляє методику атестації наукових установ, яка повинна бути запущена на державному рівні.
"До цих пір були різні пілотні проекти. Зокрема, в Національній академії наук розробили методику для оцінки наукових установ, засновану на досвіді німецького Товариства їм. Лейбніца. Ця методика вже затверджена для застосування в системі НАН, а тепер її візьмуть за основу для розробки методики атестації, яка буде поширюватися на всі наукові установи країни. І, відповідно, на основі цієї атестації будуть прийматися рішення про їх фінансування. У нас багато наукових установ, але не все ефективно працюють, і тому не все в рівній мірі заслуговують підтримки держави", - повідомив заступник голови Наукового комітету.
За його словами, у бюджет-2018 уряд заклав 500 млн грн, які повинні бути спрямовані на наукові установи, що пройшли атестацію і потрапили у вищу (А) категорію.
"Розуміємо, що це незначні кошти, але інститути, принаймні, отримають стовідсоткове базове фінансування, а не так, як зараз, з трьох-чотириденним робочим тижнем. Атестація - це неформальний процес, він передбачає цілком конкретні фінансові та організаційні наслідки", - зазначив Олексій Колежук.
Передбачаються зміни в системі атестації наукових кадрів. Зараз рівень дисертацій знижується, "йде вал захистів, і це веде до повної девальвації вчених ступенів і звань".
"Цифри кількості захистів в деяких наукових напрямках просто приголомшують. Таке враження, що скоро кожен зустрічний буде "із ступінню"", - іронізує учений.
Найбільше число захистів відбувається з педагогічних наук. "Слава богу, за кордоном знають, що наших фізиків, хіміків, математиків, біологів це поки не стосується, але тінь падає на всіх. І якщо негайно не перекрити потік порожніх і псевдонаукових дисертацій, це загрожує повним крахом системи атестації наукових кадрів", - резюмує Колежук.
Детальніше про створення Наукового комітету і його ініціативи читайте у статті Лідії Суржик "Науковий комітет: досить імітувати реформи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".