Українські науковці визначили «академічних негідників» року

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Українські науковці визначили «академічних негідників» року
Наукова спільнота визначила переможців відзнаки «Академічна негідність року». Присудження відзнаки проводиться вже вшосте.

Напередодні Дня науки в Україні спільнота науковців провела чергову — п’яту, церемонію присудження відзнаки «Академічна негідність року»: відкрите народне голосування у формі колективного оціночного судження та висловлювання, повідомляють активісти антиплагіатної ініціативи «Дисергейт».

Цю традицію започатковано у 2016 році як реакцію наукової спільноти на кейс присудження наукового ступеня доктора наук дружині тодішнього віцепрем’єр-міністра Катерині Кириленко — кричущий випадок бездіяльності та підтримки академічної недоброчесності представниками влади і топ-політиками.

Переможцям приготували пам’ятні сертифікати, на яких зображено «академіка» Веселого Роджера — пірата навколонаукових морів як нагадування про недопустимість недоброчесної поведінки і натяк на важливість репутації.

Номінація «Плагіатор-2020/21»

Кандидатами номінації цьогоріч стали відомі очільники такі, як міністр освіти і науки України Сергій Миколайович Шкарлет - за текстові запозичення в докторській дисертації, директорка навчально-наукового інституту економіки Чернігівського національного технологічного університету Аліна Олександрівна Пінчук - за текстові запозичення в докторській дисертації, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимир Олександрович Онищенко - за текстові запозичення в докторській дисертації.

У результаті голосування лідером став чинний міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет із захмарним результатом підтримки — 86,8%  голосів. За пана Онищенка віддали свої голоси 8,5% тих, хто проголосував, а за пані Пінчук — 4,7%.

До речі, всі нинішні претенденти на звання «плагіатор року» — представники економічної науки. Мабуть, якщо копнути глибше, то серед носіїв наукового ступеня доктора економічних наук знайдеться чимало академічних піратів.

Номінація «Фальсифікатор-2020»

Фальсифікації наукових досліджень та експертних висновків —доволі поширене порушення академічної доброчесності. Цього разу в зазначеній категорії було три номінанти:

  • Аліна Олександрівна Пінчук, яка, на думку науковців, сфальсифікувала чотири публікації для докторської дисертації, що насправді належать іншій особі.
  • Експерти КНДІСЕ, зокрема Юрій Ірхін — за портретно-психологічну експертизу у справі Шеремета, побудовану не на методиці, а на особистій думці експерта (саме такий висновок міститься у відповіді Мін’юсту на запит адвокатів).
  • Олександра Сергіївна Сакун, якій закидають фальшування тексту докторської дисертації. Вона також захищалася у спецраді університету, що його довгий час очолював Сергій Шкарлет.

Серед кандидатів особливо вирізняється робота експертів КНДІСЕ, зокрема Юрія Ірхіна, яка стала основою обвинувачення в гучній кримінальній справі про вбивство Павла Шеремета. Тому не дивно, що наукова спільнота відзначила саме цей кейс, віддавши йому 57,9% голосів.

Отже, експерти у справі вбивства Шеремета отримують звання «Фальсифікатор-2020». На другому місці пані Пінчук — вона отримала 32,4% голосів. Її колегу пані Сакун відзначили 9,7% опитаних.

Номінація «Псевдонауковець-2020»

У 2021 році висунуті на відзнаку такі кандидати, як співробітник Запорізького класичного приватного університету Іван Олександрович Святненко — за докторську дисертацію із соціології, яку попрікають тим, що вона містить мізогінні висловлювання, Владислав Володимирович Гончарук, академік НАНУ — за антинаукові твердження, викладені в публікації, професор КНУ ім. Т. Шевченка Петро Олексійович Масляк — за антисемітські висловлювання, викладені в підручнику з географії для 8 класу та Андрій Іванович Авдєєнко — за поширення історичних міфів.

«Перемогу» здобув академік НАНУ Гончарук із 37,9% голосів

Номінація «Токсичний ректор-2020/21»

Повну відповідальність за стан української університетської науки несуть ректори університетів. Серед них чимало яскравих особистостей, які словом і ділом підтримують недоброчесну поведінку. Нинішнього року з-поміж них удостоїлися номінації такі кандидати:

  • Спілка ректорів вищих навчальних закладівза підтримку призначення пана Шкарлета міністром освіти і науки України.
  • Володимир Олександрович Онищенко, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» — за багаторічну політику порушення прав викладачів та студентів .
  • Сергій Миколайович Шкарлет, ексректор Національного університету «Чернігівська політехніка» — за створення середовища для діяльності фабрики фальшивих дисертацій .
  • Костянтин Михайлович Сухий, ректор Українського державного хіміко-технологічного університету — за порушення публікаційної етики.

«Переможцем» очікувано став колективний представник загону ректорів, зокрема Спілка ректорів вищих навчальних закладів. Ректори виявили корпоративну солідарність щодо ректора Шкарлета. Тому не забарилася реакція наукової спільноти з 53,1% голосів.

Номінація «Мурзилка-2020»

Нагадаємо, що «мурзилками» називають «наукові» видання, які не гребують неякісними науковими публікаціями. Цьогоріч кандидатами у "переможці" стали:

  • журнал «Образ» (за ред. Н. Сидоренко, О. Ткаченко; Сумський державний університет; Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка) — за практику розміщення публікацій, що містять, на думку активістів-дослідників, академічний плагіат;
  • журнал «Економіка України» — за те, що редколегія відмовилася відкликати статті С. Шкарлета, які містили текстові запозичення;
  • науково-теоретичний альманах «Грані» — за публікацію мізогінних матеріалів І. Святненка.

«Переміг» журнал «Економіка України» за те, що редколегія відмовилася відкликати статті С. Шкарлета, які містили текстові запозичення.

Номінація «Спец(з)рада-2020/2021»

Деякі спеціалізовані вчені ради «прославилися» на всю країну, зокрема - спеціалізована вчена рада Д 79.051.04 Національного університету «Чернігівська політехніка», де захищалося чимало науковців, котрих попрікають плагіатом (див. випадок 1, випадок 2, випадок 3, випадок 4) та спеціалізована вчена рада Д 26.891.02 з державного управління при Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України — за легітимацію отримання наукового ступеня Іллею Кивою.

З великим відривом цього року «перемогла» спецрада з державного управління при Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України. Її діяльність засудили 84,7% тих, хто проголосував.

Номінація «Скандал-2020/21»

Номінацією відзначаються події року, які викликали найбільше обурення та відразу наукової спільноти. Цьогоріч номінувались такі події:

  • призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки України у ВРУ шляхом голосування з порушеннями 226 нардепів, попри спротив наукової спільноти,
  • обмін нагородами між Шкарлетом (міністром освіти і науки) та Онищенком (ректор НУ «Полтавська політехніка») за визначні досягнення в освіті та науці.
  • Порада лікувати рак содою, розміщена в підручнику з хімії для 9 класу авторства М.Савчин. https://nus.org.ua/news/pidruchnyk-z-himiyi-radyt-likuvaty-rak-sodoyu/
  • Присудження нардепу Іллі Киві наукового ступеня кандидата наук з держуправління.

Найбільше, а саме 48,2%, учасників голосування за цю номінацію вирішили, що скандалом року стало присудження нардепові Іллі Киві наукового ступеня кандидата наук із держуправління.

Номінація «Посіпака-2020»

Особливе неприйняття у справжніх науковців викликає підтримка практик недоброчесності у провладних структурах. Особливе неприйняття у справжніх науковців викликає підтримка практик недоброчесності у провладних структурахЦього разу були номіновані такі кандидати: 226 народних депутатів, причетних до призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки України; 13 членів спеціалізованої вченої ради Д 26.891.02 з державного управління при Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України — за присудження наукового ступеня кандидата наук з державного управління Іллі Киві; Голова Патронатної служби МОН Сергій Захарін, який, на думку науковців, веде політику публічного виправдання практик академічної недоброчесності.

З великим відривом «переможцями» стали 13 членів спеціалізованої вченої ради з державного управління при Інституті підготовки кадрів державної служби зайнятості України за присудження наукового ступеня кандидата наук з державного управління Іллі Киві. Їм дісталося 57,1% голосів науковців. На другому місці 226 нардепів, які посприяли призначенню Сергія Шкарлета міністром освіти. За них проголосували 31,4% опитаних. 11,4% у негативному ключі відзначили поведінку пана Захаріна — голови Патронатної служби МОН.

Відзнака «Академічна негідність року» — це форма громадського зворотного зв’язку, призначена для захисту та розбудови освіти і науки в суспільстві на засадах академічної доброчесності.

На жаль, поки що репутація не працює в Україні на підтримку академічної доброчесності. Тому громадськості доводиться говорити про це, навіть ризикуючи власною безпекою. Державні органи хочуть пафосних промов і мовчання про конкретних осіб та повної свободи недоброчесності під гучні декларації.

Традиційно перед Днем науки українські науковці провели церемонію присудження відзнаки «Академічна негідність року». Серед «переможців» — імена не лише науковців, а й високопосадовців, депутатів, ректорів . Хто вони, і чим цьогорічна церемонія відрізняється від попередніх — читайте в статті «Чорна мітка від кролика Роджера».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі