Обретіння голови Іоанна Предтечі: традиції святкування

Поділитися
Обретіння голови Іоанна Предтечі: традиції святкування Івана Хрестителя шанують 7 червня © Обозреватель
Цього дня необхідно сходити до церкви.

7 червня християни східного обряду святкують третє Обретіння глави Іоанна Предтечі. Свято присвячене Іоанну Хрестителю і в народі називається Іванів День та Медові роси.

Історія свята

Згідно з євангелією, Іван був попередником Христа, який передбачив пришестя Спасителя. Він же хрестив Ісуса у водах річки Йордан.

Пророк викривав багатьох грішників, серед яких цар Ірод, який одружився з дружиною свого брата, Іродіадою. Остання не змогла пробачити Іванові приниження, і підмовила свою дочку Соломію попросити у Ірода голову пророка.

За переказами, Соломія так гарно танцювала на святі, що Ірод не зміг відмовитися їй і виконав її прохання – пророка, ув'язненого у в'язниці, стратили. Вважається, що Іродіада заборонила ховати голову Івана разом з його тілом та сховала її у своїй кімнаті. Згодом голову кілька разів знаходили та втрачали.

Перше та друге здобуття глави відзначають 9 березня, а третє – 7 червня. Воно сталося 850 року. Під час заворушень, викликаних засланням Івана Златоуста, голову перенесли з Константинополя до Емеси, а потім через набіги сарацин – у Комани, де в період іконоборства приховали в землі.

Після відновлення іконопочитання Константинопольським собором 842 року, патріарх Ігнатій під час нічної молитви отримав вказівку на те, де знаходиться голова Івана Хрестителя. Він передав цю інформацію імператору Михайлу ІІІ, який відправив посольство до Команів, де у вказаному місці і було знайдено голову пророка. Пізніше голову перенесли до Константинополя, де поклали до придворної церкви. Частина святині зберігається на Афоні.

Що потрібно робити у свято

Вважається, що у цей день починаються медові (худі) роси – липка рідина на листі рослин, яку виділяють листя та попелиця. Вважалося, що такі роси, якщо їх з'їсть худоба або по них пройде людина, шкодять рослинам, дітям та тваринам.

Але їм також приписували цілющі властивості. З Іванова дня починали заготовляти цілющі трави та рослини. Після сходу роси в поле виганяли худобу.

У цей день слід сходити до церкви, особливо чоловікам, які носять ім'я Іван. Вважається, що їм також потрібно причаститися.

Що не можна робити у свято

Не можна користуватися гострими предметами, а також різати та пиляти щось.

Не можна подавати частування на блюді. Вважається, що саме так голову пророка піднесли Соломії.

Не можна співати та танцювати.

Не можна їсти круглі червоні продукти.

Вважається, що не можна носити темний одяг, а також ходити босоніж по росі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі