На вугільних підприємствах, розташованих на окупованій території Донецької області, зростає соціальна напруженість через заборгованості по зарплатах, йдеться в документі так званого "Міністерства вугілля та енергетики ДНР", який ZN.UA передало джерело в українській спецслужбі.
"Cтаном на 31.01.2020 в "РП "Донбасвуглереструктуризація" має місце соціальна напруженість, пов'язана з тим, що з листопада 2014 року по липень 2015 року підприємство не було забезпечене джерелом фінансування, в результаті чого утворилася заборгованість по заробітній платі, яка станом на 31.01.2020 становить 110 520 тисяч російських рублів (42,37 мільйона гривень – ред.), у тому числі і ЄСВ – 18 497 тисяч російських рублів (7,1 мільйона гривень)", - йдеться в документі.
Крім того, конфлікти виникають через те, що окупанти не платять зарплати працівникам СП "ВОК ЛШ ш. 17-17 БІС" та ВП "ВОК ЛШ імені Максима Горького" ще з вересня 2018 року. З липня того ж року "РП "Донбасвуглереструктуризація" окупаційні влади перестали фінансувати нібито через те, що "зазначені ВОК за планом мали передати з 1 липня 2018 року на діючу шахту ім. А. А. Скочинського".
"У зв'язку з цим, витрати на утримання вищевказаних об'єктів виключені із заявки на бюджетне фінансування на 3-й квартал 2018 року. Фактично шахти передані в листопаді 2018 року", - пояснили відсутність фінансування в так званому "міністерстві" НЗФ.
Згідно з документом, на окупованій території єдиним джерелом погашення заборгованості по зарплаті в "РП "Донбасвуглереструктуризація" вважають "кошти, що надходять з продажу матеріалів, вугільної продукції, надання послуг, оренди майна".
"У зв'язку з дефіцитом власних коштів, підприємство знайшло кошти тільки для виплати заробітної плати за липень 2018 року та серпень 2018 року в сумі 6 328 тисяч російських рублів (2, 4 мільйона гривень). Станом на 31 січня 2020 року заборгованість по заробітній платі за вересень 2018 року становить 2 973 тисячі російських рублів (1,1 мільйона гривень)", - йдеться в документі.
Крім того, в "ДНР" з листопада 2019 року не платили зарплати працівникам вугільних складів. Окупанти пояснюють це тим, що "фінансування вугільних складів не передбачено коштом з "Республіканського бюджету", а фінансується за рахунок власних коштів по мірі їх надходження". Так, заборгованість працівникам вугільних складів становить 30,00 тисяч російських рублів. Крім того, "поточна заборгованість працівникам вугільних складів за грудень 2019 року становить 393,0 тисяч російських рублів".
Через невиплати зарплати працівники зазначених підприємств неодноразово звертаються у так звані "судові органи, прокуратуру, адміністрацію глави ДНР" та інші "органи", намагаючись домогтися стягнення з "РП "Донбасвуглереструктуризація" суми боргу.
Згідно з текстом документа, на території незаконного формування "ДНР" відкрито 480 виконавчих проваджень про стягнення на суму 14 295, 9 тисяч російських рублів (5, 4 мільйона гривень).
Нагадаємо, в 2017 році Рада нацбезпеки та оборони України ухвалила рішення про торгову блокаду ОРДЛО, яку ввели через експропріації бойовиками "ДНР" і "ЛНР" підприємств на окупованій території Донбасу у їх законних власників і виведення з українського податкового поля.
У 2019 році другий президент України і глава української делегації в Тристоронній контактній групі в Мінську Леонід Кучма запропонував зняти економічну блокаду з ОРДЛО. Спецпредставник ОБСЄ в ТКГ Мартін Сайдік тоді заявив про те, що зняття блокади нібито могло стати "великим проривом".
Проте в Генпрокуратурі тоді відзначили, що ідея Кучми підпадає під статтю Кримінального кодексу України про фінансування тероризму.