За прогнозами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, вакцина проти коронавірусу на комерційному ринку з'явиться до літа. Про це глава МОЗ завив в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".
"Якщо говорити про появу вакцини від коронавірусної хвороби на комерційному ринку в достатній кількості, думаю, що до літа з'являться легальні поставки вакцини", - розповів Степанов.
При цьому за його словами, згідно з національним планом вакцинації від коронавірусу, всі українські громадяни будуть вакциновані за державний рахунок.
"Цей план складається з п'яти етапів. Почнемо з медичних працівників, літніх людей і тих, хто знаходиться в групі ризику. З кожним етапом вакцинації охоплення людей збільшуватиметься. На п'ятому етапі ми вакцинуємо людей, які не потрапляють в групу ризику ні за віковою, ні з професійними показниками і не мають супутніх захворювань. Якщо людина розуміє, що потрапляє в п'яту групу, тобто буде вакцинована в кінці 2021 початку 2022 року, але хоче вакцинуватися раніше, він зможе придбати вакцину на комерційному ринку", - додав Степанов.
Відзначимо, що згідно з результатами опитування "Рейтингу", ще в листопаді 2020 року безкоштовні щеплення проти COVID-19 підтримували 55% українців. Однак, протягом майже двох місяців число охочих безкоштовно вакцинуватися знизилося до 43%.
Раніше Степанов заявляв про те, що Україна веде переговори з шістьма компаніями виробниками вакцини проти коронавірусу. Він підкреслив, що вакцини, які надійдуть в Україну, будуть схвалені ВООЗ.
При цьому, починаючи з весни 2020 року, Степанов декларував, що веде переговори з виробниками вакцин. За цей час до грудня минулого року забезпечити населення вакцинами змогли не тільки багаті Канада, США і країни ЄС. Договори на передзамовлення зробили висновок, наприклад, Еквадор, Коста-Ріка, Панама, Ліван, Перу, Філіппіни, Марокко.
Причому, як правило, кожна з країн має портфоліо з вакцин, виготовлених за різними технологіями (РНК/ДНК, інактивований вірус, ослаблений вірус, векторна, білкова). Це важливо, тому на цю мить достовірно невідомо, яка з вакцин покаже найбільшу ефективність в створенні стійкого колективного імунітету.
Україна ж за весь цей час змогла укласти лише один контракт на поставку 1,9 млн доз, що могло б забезпечити вакцинацією 957 тисяч українців з 38 мільйонів, тобто всього близько 2,5% населення. Але цей контракт може бути зірваний через те, що ефективність китайського препарату становить лише 50,3%.
Крім того, раніше стало відомо, що Україна могла закупити вакцину проти коронавірусу в шість разів дешевше, до того ж ту, яку закуповує. Однак через те, що Степанов в ручному режимі зірвав постачання відповідної вакцини, Україна отримає китайську, яка не тільки дорожче, але і менш ефективна.
Детальніше про те, чи варто Україні сподіватися на те, що затверджений в кінці грудня минулого року план вакцинації буде виконаний, читайте в статті редактора розділу "Соціум" Алли Котляр “Антиділа”.