Можливий нейтральний статус України: в чому проблема такого кроку

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Можливий нейтральний статус України: в чому проблема такого кроку © instagram/mydogsighs
За словами Олега Шамшура, найбільш загрозливий вигляд у цьому рівнянні навіть не відмова від НАТО.

Одним із найчастіше обговорюваних варіантів зупинення війни, яку в Україні почав російський президент Владімір Путін, є згода України на набуття статусу нейтральної держави за умови надання їй гарантій безпеки. Олег Шамшур у своїй статті «Нейтральний статус: чи реально Україні отримати «жорсткі» гарантії безпеки?» розповів про небезпеки такого кроку.

«В цьому політичному рівнянні найбільш загрозливий вигляд має навіть не майбутня нейтральність України, тобто відмова від членства в НАТО, хоча ми вже декларували свій позаблоковий статус з очевидними для всіх наслідками. Ще проблематичнішою видається та його частина, в якій ідеться про безпекові гарантії», – пише Шамшур. 

Як зазначив автор, по-перше, необхідно визначити їхній зміст, щоби вони були саме «реальними та жорсткими», як про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Шамшур пояснив, що для цього, очевидно, має бути передбачено чіткий порядок дій у разі загрози суверенітетові й територіальній цілісності України: нікому не потрібні консультації, якщо вони не призведуть до швидкого задіяння збройних сил країн-гарантів. 

«По-друге, визначення складу цих країн. В українській пропозиції учасниками відповідного договору названі держави — постійні члени Радбезу ООН, Росія та інші країни «залежно від сформованої конфігурації». Ключове питання — участь Росії: без неї неможливо обійтись, оскільки вона становить єдину реальну безпекову загрозу для України, але жодної довіри до неї, особливо доки Путін перебуває при владі, немає», – додав Шамшур.

Автор зазначив, що безпекові гарантії без Росії, навіть поза НАТО, видаються можливими, але єдина країна, котра може Україні їх надати, — США (наприклад, у формі оборонного договору), постійно заявляє, що не має намірів надсилати своїх військових до України за жодних обставин.

«Таким чином, можливість задіяння дипломатичних важелів для припинення війни та створення надійного безпекового середовища для України в подальший період виглядає не дуже втішно. Путін не хоче цього, керуючись маніакальним наміром знищити Україну і стати жандармом Європи. Змусити його до серйозних перемовин може тільки спротив народу України», – пише автор. 

Говорячи про українських партнерів, Шамшур вказав, що вони повинні нарешті зрозуміти: кожна змарнована година, кожне вагання, чи постачати ефективну зброю для потреб ЗСУ, або непослідовність у застосуванні санкцій дають агресору можливість просуватися вглиб української території, руйнувати і вбивати. Треба нарешті навчитися грати на випередження: застосування хімічної зброї не відвернути самими заявами про «серйозні наслідки».

Раніше заступник керівника ОП Ігор Жовква розповів, що Україна готова обговорювати з РФ нейтральний статус, якщо дійде до переговорів на найвищому рівні. Водночас за його словами, важливо, що натомість наша країна вимагає від сусідів, в тому числі й Росії, гарантій безпеки, аби сьогоднішня ситуація ніколи не повторилася, а також щоб не було більше порушено домовленостей, як це сталося з Будапештським меморандумом. 

8 березня пропрезидентська партія «Слуга народу» опублікувала звернення, в якому заявила, що поки Україна не вступила в НАТО, нам потрібен інший конкретний договір для гарантії безпеки. Він має принципово відрізнятися від Будапештського меморандуму.

До цього президент Володимир Зеленський заявив, що більше не має наміру щосили намагатися забезпечити вступ України до НАТО, оскільки на даний момент не бачить у цьому перспектив через ігнорування нашої держави з боку Альянсу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі