МОЗ вибірково захищає медиків від загроз зараження COVID-19 – експертка

21 вересня, 2020, 19:33 Роздрукувати
Відправити
Відправити

У новому наказі немає жодного слова про захист медиків, які ризикують кожного разу, коли на прийом приходить безсимптомний пацієнт.

МОЗ вибірково захищає медиків від загроз зараження COVID-19 – експертка
© delo.ua

Здавалося б, за час, що минув від початку пандемії коронавірусу, все мало бути відточеним і виваженим. Накази, листи, розпорядження, публічні виступи повинні вносити ясність, а не плутанину. Але це не так, пише ексдиректорка Директорату медичних послуг МОЗ Оксана Сухорукова.

17 вересня МОЗ випустив новий наказ №2122, який, на жаль, ясності не додав, натомість, за словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, «певним чином розвантажить лабораторії».

Так, наприклад, новий наказ не можна порівняти із законом про підвищення здатності системи охорони здоров'я протидіяти поширенню коронавірусної хвороби, підписаним президентом Володимиром Зеленським 7 травня.

Закон передбачає обов'язкове регулярне тестування осіб, яких МОЗ новим наказом тепер тільки рекомендує тестувати. Разом з обов'язковістю тестування певного кола осіб, визначеного законом, з міністерського наказу зникло і визначення періодичності тестування.

«Раз на рік - достатньо регулярно чи ні?», - запитується авторка.

У наказі також представлений перелік випадків, коли МОЗ рекомендує використовувати тестування на антитіла до вірусу SARS-CoV-2. Як скринінговий метод, тестування має застосовуватися до досить великого переліку посадовців, включно зі службою безпеки президента і соцпрацівниками.

Але поруч із медпрацівниками, які безпосередньо працюють з хворими на коронавірус, у наказі немає навіть згадки про тих, хто щодня ризикує анітрохи не менше, ніж, наприклад, поліцейські, коли на прийом приходить безсимптомний пацієнт.

Є питання і до процедури тестування пацієнтів, які лягають на планові операції.

«За новим стандартом, при плановій госпіталізації (про незначні операції, які не потребують госпіталізації, не йдеться взагалі), якщо немає ознак ТГРС та/або інших ГРВІ, МОЗ тепер тільки рекомендує (але не зобов’язує) тестувати на антитіла. Тобто зелена, жовта зони тестів не потребують», - пише Сухорукова.

Терміни дії тесту документами МОЗу не визначені. Чи може лікарня встановлювати ці терміни самостійно?

Згідно зі ст.14 прим.1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», всі заклади охорони здоров'я зобов'язані дотримуватися стандартів медичної допомоги та клінічних протоколів. Єдині такі стандарти щодо COVID-19 затверджені наказом МОЗ №722 і термінів дії тестів не передбачають.

Читайте також: Новий алгоритм тестування на коронавірус: про що тактовно мовчить МОЗ

Що з приводу тестування говорить чинне законодавство; чи є у держави на це кошти і як вони витрачаються? У всіх цих питаннях, а також в тому, скільки було виділено Міністерству охорони здоров'я з Фонду на боротьбу з COVID-19, і скільки та на що міністерство з цієї суми витратило, розбиралася Оксана Сухорукова в статті « Право на життя, або Тест на достаток» для ZN.UA.

По матерiалам: ZN.UA / Підготував/ла : Ольга Чекис
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК