Звільнення сімох українських рибалок з-під варти в окупованому Криму не є обміном на затриманих раніше кримських моряків судна "Норд". Про це заявила на своїй сторінці у соцмережі Facebook уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. Вона зазначила, що моряки судна "Норд" вільно пересувалися територією України і їх ніхто не утримував.
"Хочу наголосити: це був не обмін. Моряки судна "Норд", які сьогодні також повернулися в Крим, вільно пересувалися територією України. Їх, на відміну від українців у Криму, ніхто не утримував", - написала Денісова.
Вона також зазначила, що зараз українські рибалки прямують додому. Мова йде про трьох членів екіпажу судна "ЯМК-0041" Сергія Калиниченка, Олега Блока та Руслана Скрипника та чотирьох членів екіпажу судна "ЯОД 21-05" Олександра Лисенюка, Геннадія Онгурова, Олега Іващенка та В'ячеслава Івасенка.
"З травня ми невпинно працювали над поверненням моряків. У них відібрали паспорти, що унеможливлювало повернення українців додому. У середині жовтня я вчергове обґрунтувала законні вимоги повернути в Україну незаконно утримуваних рибалок та звернулася до Федеральної служби безпеки", - заявила омбудсмен.
Своєю чергою у ДПСУ зазначили, що повідомлення, які з'явилися в російських ЗМІ щодо обміну громадян України, затриманих російськими прикордонниками, на членів екіпажу судна "Норд" не відповідає дійсності.
"Сьогодні, 30 жовтня, в КПВВ "Каланчак" прибули члени суднокоманди "Норду", громадянство України яких було встановлено у ході розгляду адмінпроваджень в судах. Семеро громадян України мали право повернутися додому на тимчасово окуповану територію в Криму і були оформлені на виїзд з материкової частини відповідно до чинного законодавства. Відносно цих членів суднокоманди не має обмеження у праві пересування", - йдеться у заяві.
Вказується також, що тим часом окупанти в Криму відпустили сімох громадян України. Всі вони у різних випадках затримувалися прикордонною службою ФСБ в Азовському та Чорному морях за начебто незаконний вилов риби чи наближення до берегів анексованого півострова.
"У такий спосіб окупанти намагаються представити ситуацію, як обмін, що відбувся на адмінмежі. Відмітимо, невідомо з яких причин моряки "Норду" забажали поїхати додому саме сьогодні, адже вони це могли зробити ще декілька місяців тому. Їм могли погрожувати та тримати в посольстві РФ. Про це неодноразово також зазначав голова Державної прикордонної служби України Петро Цигикал. А те що окупанти відпустили затриманих громадян України є природньо, оскільки їх нема в чому звинуватити. Скоріш за все це спланована комбінація країни агресора", - йдеться у заяві прес-служби ДПСУ.
Як повідомлялося, 25 березня корабель українських прикордонників затримав поблизу Обитічної коси в Азовському морі риболовецьке судно "Норд" під прапором РФ. Затримане судно і екіпаж відконвоювали у порт Бердянська.
У квітні Херсонський міськсуд обрав капітану сейнера Володимиру Горбенку запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з можливістю внесення застави - 35 тисяч гривень. Адвокати внесли гроші і Горбенко вийшов на свободу. Пізніше Горбенку оголосили про підозру у вчиненні ще одного злочину - за ст. 249 Кримінального кодексу (незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом). Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
У травні ФСБ Росії затримала українське риболовецьке судно "ЯМК-0041" з екіпажем на захід від мису Тарханкут в акваторії Чорного моря. П'ятьох членів екіпажу доставили на окупований Кримський півострів "для проведення процесуальних дій". Пізніше арешт для капітана сейнера продовжили ще на один місяць. У свою чергу прокуратура АРК (Херсон) відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного затримання членів екіпажу сейнера.