Модель щомісячного фінансування лікарень «1/12» не реагує на виклики часу – ексочільниця моніторингу НСЗУ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Модель щомісячного фінансування лікарень «1/12» не реагує на виклики часу – ексочільниця моніторингу НСЗУ © Getty Images
Одна із проблем в тому, що лікарні отримують 1/12 фінансування незалежно від того, скільки пацієнтів вони приймають або скільки декларацій укладають, і ця сума розподіляється до того, як доводиться приймати додаткових пацієнтів чи влаштовувати додаткових лікарів на роботу.

Модель щомісячного фінансування лікарень «1/12» від Національної служби здоров’я України не реагує на виклики часу, заявила ексдиректорка департаменту моніторингу НСЗУ Оксана Сухорукова в інтерв’ю журналістці ZN.UA Аллі Котляр під назвою «НСЗУ досі не готова до війни. Чому страждають і лікарі, і пацієнти».  

«Ця модель була нормальною як швидке реагування — на місяць-два, коли ніхто не розумів, що відбувається, як буде далі і як ми будемо працювати. Таку постанову пропонували прийняти ще до війни, аби бути готовими до будь-яких сценаріїв, а не писати її «в милі» вже під обстрілами. Але 1/12 не реагує на виклики часу: взагалі не враховує міграцію населення, структуру захворювань», – каже Сухорукова. 

Згідно з аналізом департаменту Сухорукової, якби глобальний бюджет для хіміотерапії розраховувався з урахуванням міграції і того, що населення виїхало, то недоплата закладам становила б понад 750 мільйонів гривень. 

«Найбільше втратили Дніпропетровщина та Львівщина. Не треба ж пояснювати, чому? Люди прийшли в лікарню, а їх нема чим лікувати, бо гроші пішли не за пацієнтом, а так, як було легко порахувати, — 1/12. Недостачу закрили не заклади, а пацієнти, в яких дірки в кишенях; які не знають, що їх чекає завтра. Ви ж розумієте, що таке онкологія», – пояснює вона. 

Наступна «жертва» моделі 1/12, за словами Сухорукової, це первинна медицина.

«Сімейний лікар, який у підвалі під обстрілами приймає пологи, та сімейний лікар на заході України, в якого практика збільшилася на десятки або сотні непростих пацієнтів. Чи має бути до них однаковий підхід? Що робити з лімітами? Що робити з лікарями, які виїхали за кордон, але ведуть своїх пацієнтів? Як забезпечити доступ до медичної допомоги всім — і в Краматорську, який щодня під обстрілами, і у Львові, перевантаженому переселенцями? На це НСЗУ не дала відповіді досі. При цьому бюджет ПМГ (держпрограми медичних гарантій) дозволяє змінювати підходи. Досі залишається економія коштів, яку мали б використати на благо пацієнта. Але в 1/12 пацієнта немає», – пояснює ексчиновниця. 

Що ще не так з системою фінансування «1/12», читайте в інтерв’ю з Сухоруковою за посиланням на початку цієї новини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі