Мобілізація в Україні: види повісток та порядок їх вручення

Поділитися
Мобілізація в Україні: види повісток та порядок їх вручення © Ministry of Defense of Ukraine / Flickr
Не завжди отримання повістки означає обов’язковий призов до армії.

В Україні триває загальна мобілізація, що введена через військове вторгнення Росії. Громадяни призовного віку отримують військові повістки, що бувають різних видів. Фахівці інформаційного порталу «Юридичний ФАКТ» дали роз’яснення щодо видів повісток та порядку їх вручення.

Які бувають військові повістки

Наразі в Україні є чотири види документів, що відносять до такого терміну як «військова повістка»:

  • Повістка для уточнення облікових даних – її вручають, щоб занести до бази відомості про призовника (наявність дітей, стан здоров’я, робота, сімейний стан). За результатом такої перевірки можуть бути встановлені підстави для звільнення або відстрочки від служби.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) – цей документ зобов’язує призовника пройти медогляд. До повістки додається картка дослідження та медичного обстеження особи, у якій вказують придатність або непридатність призовника до строкової служби.
  • Повістка-призов на строкову військову службу – у документі вказаний термін, у який особа має з’явитися до призовної дільниці, а також нагадування взяти з собою паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників) обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (за наявності).
  • Мобілізаційне розпорядження – його вручають військовозобов’язаним, які пройшли медкомісію та визнані придатними до несення служби в армії. Цей документ здебільшого вручають під час запровадження мобілізації. У мобілізаційному розпорядженні вказують інформацію про обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Який існує порядок вручення повісток

Фахівці наголошують, оповіщення громадян про призов на строкову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, зокрема, закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Окрім того, повістки громадянам можуть вручати безпосередньо посадові особи районного (міського) ТЦК та СП.

Зазначається, що повістка має бути вручена особисто або уповноважені особи мають скласти акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків.

Якщо на підприємство надійшов лист з ТЦК та СП, повістку військовозобов’язаному працівнику має вручити під підпис відповідальний за ведення військового обліку.

У випадку, коли працівник відмовляється від отримання повістки, то відповідальна за ведення військового обліку особа має скласти акт про відмову від підпису та отримання повістки і відправити його до ТЦК та СП.

Юристи зазначили, що у законодавстві чітко не визначено де саме має відбуватися вручення повісток, а тому вручення повістки на вулиці, блокпостах, за місцем проживання тощо не є незаконним. Головною умовою є встановлення особи, якій вручається така повістка, що здійснюється на підставі документів, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення водія)

Що буде за неявку до військкомату

В Україні за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачена адміністративна відповідальність за ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Розмір штрафу – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Співробітники Нацполіції мають право на адміністративне затримання військовозобов’язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставку їх до територіального центру комплектування (статті 259 та 262 КУпАП, частина третя статті 38 Закону України «Про військовий обовʼязок і військову службу»).

Особу, яка ухиляється від призову на строкову військову службу, може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за статтею 335 Кримінального кодексу України. Статтею передбачається обмеження волі до трьох років.

Також передбачається кримінально відповідальність (позбавлення волі терміном від 3 до 5 років) за ухилення від призову під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.

Раніше стало відомо, як в Україні відбувається медогляд призовників. Здійснюють цю експертизу створюються військово-лікарські комісії (ВЛК): вони проводять огляд військовозобов'язаних та визначають чи придатна особа до військової служби.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі