В Україні триває загальна мобілізація через російську агресію. До армії можуть призвати громадян, які є придатними за станом здоров’я, не мають відстрочки від служби та не належать до тих категорій осіб, які не підлягають мобілізації.
Рішення щодо придатності або непридатності до служби виносить військово-лікарська комісія (ВЛК). У деяких ситуаціях рішення ВЛК можна оскаржити. Про це повідомили фахівці Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у соцмережі Facebook.
Де і як українці можуть оскаржити рішення ВЛК
Відповідно до наказу Міноборони «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», рішення військово-лікарської комісії може переглядатися:
- безпосередньо самою комісією. Це відбувається шляхом повторного або контрольного медогляду відповідно п. 2.4.6. Положення;
- ВЛК військового комісаріату областей (центр комплектування та соціальної підтримки), міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату (п. 2.10.3 Положення);
- Центральною військово-лікарською комісією м. Київ (ЦВЛК);
- у судовому порядку адміністративного судочинства (п. 2.3.5. та п. 2.4.10 Положення).
Підстави для оскарження рішення ВЛК
Фахівці навели перелік підстав, які можуть знадобиться для оскарження рішення військово-лікарської комісії, але додали, що він не є вичерпним:
- наявність або відсутність захворювання, що були встановлені лікарем не тієї спеціалізації;
- обрано не той ступінь порушення функцій організму через хворобу згідно з Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби;
- ВЛК при ухваленні рішення не врахувала взаємозв'язок двох або більше хвороб;
- при визначенні обмеженої придатності особи, ВЛК не індивідуалізувала таку придатність відповідно до можливості або неможливості виконання тих чи інших військових обов’язків.
Правозахисники підкреслили, що не можна оскаржувати висновок ВЛК безпідставно, а вищевказаний алгоритм є дієвим лише за наявності непоміченої хвороби або помилки з боку ВЛК. Вони додали, що перелік підстав для оскарження рішення ВЛК не має розглядатися, як спосіб затягування процесу мобілізації з метою ухилення від військового обов’язку.
Нагадаємо, що у Центрі протидії дезінформації спростували найпоширеніші фейки щодо мобілізації жінок в Україні. Фахівці наголосили, що жінки в українській армії служать лише добровільно.