В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, які введені через військову агресію Росії. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років, яким заборонений виїзд за кордон. Але є деякі виключення.
Адвокат, юрист-волонтер Гарячої лінії АПУ з питань, пов'язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом Аліса Бурцева в ексклюзивному коментарі ZN.UA розповіла, що може загрожувати чоловікам, які виїхали за кордон на підставі, що дозволяє тимчасовий виїзд, але залишилися там на довше.
«Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежність і територіальна цілісність України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №69/2022 оголошено загальну мобілізацію на території України строком на 90 діб, яка неодноразово продовжувалася Указом Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації».
Відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів».
Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які вибувають за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, направляються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки для зняття з військового обліку та вилучення військово-облікових документів.
Дипломатичні відомства з 30.12.2022 року зобов’язані вести військовий облік серед українців, які перебувають за кордоном. І «сприяти» їхньому поверненню в Україну під час мобілізації, у воєнний час та особливий період.
Також у постанові прописано взаємодію між Єдиним державним реєстром військовозобов'язаних та іншими державними базами даних. Тобто свіжі дані про призовника автоматично стікатимуться до військових.
Таким чином, у разі неповернення чоловіків, які виїхали за кордон на підставі, що дозволяє тимчасовий виїзд, але залишилися там на більш тривалий період, своєчасно не встали на військовий облік за місцем перебування, без поважних причин, з метою ухилення від виконання обов’язків під час воєнного стану та мобілізації, передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, а саме:
У Кодексі України про адміністративні правопорушення встановлено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізацію та мобілізаційну підготовку (ст. 210-1 КУпАП).
Кримінальна відповідальність за діі пов’язані з ухиленням від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, встановлена ст.336 Кримінального кодексу України», – пояснила експертка.
Звернутися на Гарячу лінію Асоціації правників України можна за номером телефону 0 800 335 818. Дзвінки є безкоштовними по Україні. Гаряча лінія працює в будні з 9:00 до 18:00.
Раніше ми писали, чи може українець-студент іноземного вишу повернутися до України, а потім знову виїхати за кордон.