В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через повномасштабне вторгнення Росії. Мобілізації підлягають чоловіки у віці від 18 до 60 років, які отримують повістки. Всі військовозобов'язані мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК). Адвокат з медичного права ЮФ "Ілляшев та Партнери" Алла Цимановська розповіла виданню «Фокус» чи можуть скасувати рішення ВЛК, які раніше отримали обмежено придатні чоловіки.
Вона зазначила, що порушення з боку ВЛК часто пов’язані з невірною діагностикою захворювань та з неправильно встановленими діагнозами.
"На практиці вже відомо багато випадків, які призвели до певних кримінальних правопорушень з боку лікарів ВЛК, а також до порушень прав деяких громадян. Проблеми дві і обидві потрібно вирішувати – вживати превентивних заходів для не повторення цих помилок в майбутньому", — пояснила Цимановська.
Адвокатка зауважила, що одна ситуація, коли здорові визнані "непридатними", і зовсім інша — коли справді хворі особи, які потребують систематичного лікування, були визнані "придатними" або "обмежено придатними".
"Як лікарі ВЛК реалізовують можливість "гратися" поняттями "придатний", "непридатний", "обмежено придатний"? Це пов’язано не тільки з фальсифікацією медичної документації, підробкою історії хвороби, але й з трактуванням самого захворювання. Оскільки, у відповідності до "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України", під час встановлення діагнозу береться до уваги не тільки наявність хвороби, але й ще ступінь її прояву, тобто наскільки те чи інше захворювання заважає людині проходити військову службу. Це досить потужний інструмент в руках лікарів ВЛК", – додала вона.
Експертка пояснила, що нині терміни "придатний", "непридатний", "обмежено придатний" мають інколи подвійне або навіть потрійне трактування. І тепер рішенням Ради національної безпеки та оборони дано доручення роз'яснити документ, який визначає ступінь придатності чоловіка до проходження військової служби.
На початку вересня секретар РНБО Олексій Данілов розповів, що результати перевірки військово-лікарських комісій, яка розпочалася напередодні, будуть через 2-3 тижні. Він зауважив, що вже є інформація про випадки порушень, коли за хабарі ухилянтам виписували довідки про відсутність нирки. За словами Данілова, факти підробки документів ВЛК виявляють щодня. Коли фахівці доведуть провину порушників - їх імена оприлюднять.