Мобілізація в Україні: чи можуть покарати чоловіків, які виїхали за кордон та не повернулися

Поділитися
Відповідь дав Веніславський.

Через війну, які розв'язала Росія, в Україні оголошена загальна мобілізація та воєнний стан. В цей період призову підлягають чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Під час воєнного стану виїзд за кордон для чоловіків призовного віку обмежений. Дозволи на виїзд в окремих випадках видають органи державної влади. Представник президента в парламенті та член комітету з нацбезпеки та оборони Федір Веніславський розповів BBC, чи очікуватиме покарання чоловіків, які виїхали за кордон під час війни.

Веніславський пояснив, що людина могла скористатись якимись підробленими документами, які насправді надали їй формальну юридичну підставу для виїзду за кордон.

«Але ці документи були несправжніми, а, отже, вона (людина – ред.)  вчинила кримінально-карне діяння – використала підроблені документи», – наголосив він.

Ці люди формально виїздили з України через пункти пропуски, й до них у прикордонників не було питань. Проте саме для них може теоретично передбачатись кримінальне покарання за підроблення документів - про інвалідність чи непридатність до служби.

За словами Веніславського, якщо людина перетнула державний кордон поза пунктами пропуску – лісом, горами чи річку перепливла, у цьому випадку вона вчинила адміністративне правопорушення.

«Сказати, яка саме кількість людей, які виїхали з території України, зробила це з порушенням норм законодавства про перетин державного кордону, складно, оскільки немає статистики і немає чітко встановлених юридичних фактів», – зауважив він.

Також він пояснив, що деякі чоловіки перетинали кордон через систему «Шлях», але не повернулися.

«І це також питання – які норми закону порушила ця людина і чи порушила? Чи можна вважати, що вона незаконно перетнула державний кордон? Важливо, що ніхто не може бути примушений примусово повернутися в Україну, якщо він законно перетнув державний кордон», – сказав Веніславський.

Він зазначив, що з колегами по комітету навіть планували зареєструвати законопроєкт, де йшлося б про те, що ті, хто залишив територію України і не повернувся під час воєнного стану, можуть отримати кримінальне покарання.

«Я був щиро переконаний, що це може бути. Потім, коли почалася дискусія, зрозумів, що таким чином ми ж можемо не лише стимулювати повернення – ми можемо відрізати бажання взагалі повертатися в Україну», – додав він.

За словами Веніславського, після війни в Україні необхідно забезпечувати демографічну політику, для збереження української нації.

«Тож покарання може мати зворотний ефект», – пояснив він.

Також Веніславський прокоментував можливість екстрадиції ухилянтів з інших країн.

«Офіс Генерального прокурора має звертатись до компетентного органу країни перебування із запитом про повернення. І лише тоді можна говорити про якісь примусові повернення громадян. Але сподіватись, що це буде масово, – немає таких підстав», – сказав він.

Представник президента в парламенті підкреслив, що якщо людина отримає статус підозрюваного у кримінальному провадженні, їй заочно оголосять про підозру й буде звернення про екстрадицію, процес розтягнеться на роки.

«Західні країни – це правові процедури, тож все це може розтягнутися на дуже тривалий час. Масового повернення через механізм міжнародної правової допомоги я, як юрист, не бачу», – резюмував він.

Нагадаємо, що раніше голова фракції «Слуга народу» у Верховній раді Давид Арахамія розповів, що загрожує чоловікам, які незаконно виїхали з України під час мобілізації.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі