Мобілізація в Україні: чи можуть мобілізувати студентів та викладачів

Поділитися
Мобілізація в Україні: чи можуть мобілізувати студентів та викладачів © Держприкордонслужба
Деякі категорії громадян не підлягають мобілізації, навіть при дії воєнного стану.

Через агресію РФ, в Україні оголошено загальну мобілізацію, а чоловікам призовного віку заборонений виїзд за кордон. Однак, відповідно до закону «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», деякі здобувачі освіти та викладачі не підлягають призову на службу. Детальне роз’яснення з цього приводу дав адвокат волонтерського руху «Адвокати ЗСУ» Роман Лихачов.

Хто зі студентів може отримати відстрочку під час воєнного стану

Відповідно до закону, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації такі військовозобов'язані:

  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
  • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, якщо вони працюють у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Дуальною формою здобуття професійної освіти називається спосіб навчання, коли теоретичні знання опановують у відповідному навчальному закладі з педагогом, а практичне навчання проходить на виробництві.

Адвокат пояснив, що відповідно до закону «Про освіту», фахова передвища освіта здобувається на основі повної або базової середньої освіти. Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.

Згідно із документом, в Україні діють заклади вищої освіти наступних типів: університет; академія, інститут; коледж. Особи, що закінчили бакалаврат, перед вступом до магістратури вже не є студентами та не можуть претендувати на відстрочку від мобілізації. У такому разі вони не є здобувачами вищої освіти, оскільки списки студентів формуються, як правило, з першого вересня. У цей час вказані особи втрачають право відстрочки.

Що робити, якщо студенту або викладачу прийшла повістка

Лихачов пояснив, що коли студенту чи викладачу прийшла повістка, то слід з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки,  взяти документи, що підтверджують факт навчання/викладання у відповідному закладі (контракт, довідку, які можна отримати у відповідному навчальному закладі).

Чи можна студентам виїжджати за межі України під час воєнного стану

Згідно з листом ДПСУ «Щодо порядку організації виїзду за кордон на період дії правового режиму воєнного стану», студенти (здобувачі освіти) можуть перетинати державний кордон, якщо особи для підтвердження свого статусу надають відповідні документи:

  • студентський квиток або студентська віза – для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти за кордоном;
  • документи навчання особи у закордонному ЗВО (перекладені та нотаріально завірені);
  • військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідка, видана терцентром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Для отримання такої довідки до терцентру комплектування необхідно подати документи, що підтверджують факт вступу та необхідність виїзду на навчання (контракт, запрошення тощо).

Нагадаємо, в Україні розширили перелік осіб, які мають право їхати за кордон під час воєнного стану та мобілізації.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі