Мінські угоди зайшли в глухий кут, але альтернативу тяжко уявити – Atlantic Council

Поділитися
Мінські угоди зайшли в глухий кут, але альтернативу тяжко уявити – Atlantic Council Росія і її бойовики не збираються виконувати Мінські угоди. Ілюстрація
Експерти вважають, що Росія і підконтрольні їй бойовики не зацікавлені у виконанні домовленостей.

Росія змінила свій підхід до 3, однак виконувати Мінські угоди вона, схоже не збирається. Тож процес, який повинен був закінчити війну на Сході України, зайшов у глухий кут. Водночас уявити "Мінськ-3" теж складно.

Такого висновку дійшли 12 експертів Atlantic Council, які минулого тижня зібралися у Вашингтоні, щоб обговорити питання, чи взагалі домовленості, досягнуті в столиці Білорусі більше року тому можуть привести Україну до стабільного миру.

"Поточна ситуація зовсім не така, як може здатися тим, хто дивиться на неї з Вашингтона чи навіть Києва. Ніякого перемир'я немає. Нас там двічі обстріляли", - сказав заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко, який нещодавно побував на передовій в Донбасі.

З ним погодився уповноважений з питань України при МЗС Німеччини Йоганнес Регенбрехт, який додав, що режим припинення вогню в зоні бойових дій дуже хиткий в той час, як в Києві ускладнилися політичні процеси.

У свою чергу, головний радник International Crisis Group Пол Квін-Джадж, який був у Донецьку щонайменше п'ять разів і розмовляв з лідерами проросійських терористів, розповів, що ватажки бойовиків "дуже бояться Мінських угод". За його словами, вони воюють між собою за владу.

"Бойовики чітко розуміють, що вони не зможуть перемогти армію України без широкомасштабної підтримки Росії", - розповів Квін-Джадж.

При цьому він додав, що всі військові рішення ухвалюють російські командири, які навіть не радяться з ватажками проросійських терористів. І російські військові досі вірять, що зможуть змусити Україну відвернутися від Заходу.

Щодо виконання Мінських угод, оптимістичну думку висловив експерт Андрес Аслунд, який помітив зміну в політиці Росії щодо Донбасу. Він переконаний, що управління війною проти України перейшло з адміністрації президента РФ в руки уряду, який намагається заморозити конфлікт.

На думку Аслунда, у Москви зараз є невеликий вибір: або віддати назад захоплену частину Донбасу Україні, або витрачати ресурси на підтримку недуже активного конфлікту. І перший варіант, на його думку, Росії підходить більше, оскільки так можна скоротити витрати, позбутися санкцій і дестабілізувати Україну.

Читайте також: Санкції проти РФ можуть бути скасовані тільки після виконання Москвою Мінських угод – президенти Польщі та Угорщини

"Ви можете уявити щось більш отруйне для України, ніж Донбас?" - сказав Аслунд.

У свою чергу, експерт Atlantic Council Адріан Каратницький вважає, що позиція Росії щодо війни на Сході України постійно змінюється.

"Я сумніваюся, що Росії потрібні домовленості. Але, хай там як, Мінські угоди поки що єдине, що лежить на столі", - вважає Каратницький.

З ним не погодився інший експерт Atlantic Council Владислав Іноземцев. Він вважає, що проросійські бойовики не хочуть виконувати Мінські угоди. Тож зараз цей процес, який Каратницький вважає "єдиним наявним", зайшов у глухий кут. За словами Іноземцева, Україна повинна ініціювати нові переговори щодо перемир'я.

Колишній посол США в Україні і експерт Brookings Institution вважає все ж, що у Заходу є серйозні причини наполягати на виконанні саме Мінських угод. Тому що інакше Донбас для Москви – це не ціль, а метод дестабілізації сусідньої країни. І без виконання вже досягнутих домовленостей з'явиться заморожений конфлікт, який найкраще підходить Москві для того, щоб добитися бажаного. Тому, на думку Пайфера, переговори щодо імплементації Мінських угод повинні продовжуватися.

"Це єдина угода на столі. І якщо Мінськ-2 провалиться, я не бачу, як ми можемо домовитися про Мінськ-3", - сказав він.

Раніше видання The Economist писало, що Мінські угоди ведуть в нікуди. Політики в Києві зазначають, що Мінські угоди вкрай непопулярні в Україні. Порошенко розглядає можливість проведення референдуму про статус Донбасу. Якщо українці дадуть відповідь "ні", це може означати початок паузи для Мінських угод, а якщо рішення буде "так", тоді це може стати прикриттям для непопулярних заходів. Перший раунд голосувань щодо конституційних змін минулого року дав поштовх масовим протестам, в ході яких загинули чотири людини.

Видання Wall Street Journal писало, що Мінські угоди стали інструментом Заходу для зв'язування рук Україні. Президент України Петро Порошенко у відкритому листі попросив Захід "посилити тиск" на Москву, щоб здобути свободу для українки. ЄС в понеділок закликав Росію звільнити Савченко і нагадав про Мінські угоди. І того ж дня українські Збройні сили повідомили про 50 провокацій з боку проросійських бойовиків в Донбасі, які наважилися застосувати навіть артилерію, що, до речі, заборонено умовами Мінської угоди.

Як повідомляв DT.UA, перед зустріччю глав МЗС у нормандському форматі в Парижі, українська сторона ставить перед собою кілька цілей. План-максимум – гарантувати доступ ОБСЄ до всієї території Донбасу і домовитися про так званому "триступінчатому" її виході на українсько-російський кордон.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі