Міносвіти урізало провідним вузам держзамовлення з низки спеціальностей

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Міносвіти урізав провідним вузам держзамовлення з низки спеціальностей © monsterthinking.com
Додаткових бюджетних місць позбулися ЛНУ ім. І.франка та КНУ ім. Т.шевченка, а також Києво-Могилянська академія.

Міністерство освіти і науки в 2013 році зменшило число бюджетних місць у провідних вишах за низкою спеціальностей. Водночас, за даними DT.UA, навчальним закладам, що не входять до числа провідних, держзамовлення було збільшено.

Зокрема, напрям підготовки "право", як і суспільні науки, цього року визнано пріоритетним для держави. У лідерів рейтингу Міносвіти - КНУ ім. Т.Шевченка (перше місце) та ХНУ ім. В.Каразіна (друге місце) урізані держзамовлення на підготовку юристів відповідно на 8 і 29%. У подібній ситуації опинилися і вузи, які посіли третє-шосте місця рейтингу МОН. Водночас, Дніпропетровському національному університету імені О.Гончара (ДНУ), що перебуває на сьомій сходинці рейтингу Міносвіти, додали 43% місць держзамовлення за згаданим напрямком.

Опитані DT.UA експерти підозрюють, що причина такого нечуваного везіння ДНУ - особливі зв'язки цього вишу з першим заступником міністра освіти Євгеном Сулимою. Наказом міністра саме цей чиновник призначений головою конкурсної комісії МОН з відбору виконавців державного замовлення.

Крім того, в 2013 році потреби держави у фахівцях за напрямом "журналістика" скоротилися на 21%. Такі імениті вузи, як ЛНУ ім. І.Франка та КНУ ім. Т.Шевченка, втратили відповідно 25 і 13% місць держзамовлення. А в НУ "Одеська юридична академія" Сергія Ківалова вперше з'явився держзамовлення з цієї спеціальності. Не забули в конкурсній комісії і про ДНУ, додавши йому 25% порівняно з минулим роком.

Аналіз розподілу держзамовлення за напрямом підготовки "міжнародна економіка" також здивував. Цього року держава замовила фахівців такого профілю на 7,8% менше. У найкращому навіть за рейтингом МОН економічному виші країни - КНЕУ ім. В.Гетьмана - кількість місць з цього напрямку скорочено на 14%. У найкращому класичному виші - КНУ ім. Шевченка - кількість бюджетників з цієї спеціальності урізали на 10%. А в ДНУ замовлення знову були збільшені.

Напрям "міжнародна економіка" з'явився цього року у Львівському інституті економіки і туризму, що отримав на нього п'ять місць державного замовлення. Рівно стільки ж забрали в іншого львівського вишу, що знаходиться на більш високій позиції в рейтингу МОН.

Експерти Центру дослідження суспільства склали рейтинговий список ВНЗ, що отримали найбільші сумарні обсяги замовлення від держави. Він виглядає таким чином (у порядку зменшення кількості місць): НТУУ "КПІ", КНУ ім. Т.Шевченка, НУ "Львівська політехніка", ДНУ ім. О.Гончара, Львівський національний університет ім. І.Франка, НТУ "Харківський політехнічний інститут", Національний університет біоресурсів і природокористування, Національний авіаційний університет, Донецький національний технічний університет, ХНУ ім. В.Каразіна.

DT.UA порівняло цей рейтинг з незалежними від Міносвіти рейтингами вишів, де враховується думка роботодавців, - ТОП-10 за версією журналу "Кореспондент", "Компас" і ТОП-200. Між ними є багато спільного. Досить високі рейтингові позиції всюди займають Києво-Могилянська академія і КНЕУ ім. В.Гетьмана. І саме вони чомусь відсутні у списку тих, кому МОН збільшило держзамовлення. Навіть навпаки - держзамовлення для цих навчальних закладів скорочено.

Обласкані ж конкурсною комісією ДНУ ім. О.Гончара та Національний університет біоресурсів і природокористування з'являються в десятці лідерів тільки в одному з трьох рейтингів - ТОП-200.

Як відомо, про отримання якомога більшої кількості місць державного замовлення мріють не лише абітурієнти, а й навчальні заклади.

Директор Центру дослідження суспільства Інна Совсун роз'яснює: "Існують нормативи щодо кількості викладацьких ставок, які мають припадати на певну кількість студентів. Отже, чим більше студентів" замовляє "держава, тим більше ставок вона гарантує університетові. Оскільки в українських вишах наукові дослідження не проводяться, значну частину їх бюджету складають зарплати на викладання. Тому щороку університети докладають всіх можливих зусиль для отримання місць держзамовлення".

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Оксани Онищенко "Спеціаліста замовляли?". !zn

Читайте також:

Випускникам затримують видачу атестатів і дипломів

Система вищої освіти України в 2012 році зазнала "болонської поразки"

Випускникам шкіл дозволили вступати до вузів одразу на другий курс

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі