Після запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення держава почне продавати землю, проте державний бюджет нічого від цього не отримає, оскільки усі виручені за землю грошові кошти відійдуть місцевим громадам, заявив міністр економіки України Тимофій Милованов в інтерв'ю "Громадському".
Милованов зазначив, що у 2020 році уряд планує виручити за землю більше мільярда доларів і цей прогноз цілком реальний. Однак ці гроші не підуть до національного бюджету, а будуть передані до бюджетів місцевих громад. У свою чергу, громади самі будуть приймати рішення щодо долі землі у їхньому володінні – чи то продати, чи використовувати під свої потреби. Для прозорості процесу торгівлі продаж землі буде здійснюватися на відкритих аукціонах – або на Prozorro, або на спеціальному майданчику.
Милованов також пояснив, чому вказується цифра саме у мільярд доларів і як саме уряд розраховує отримати її. Він нагадав, що в Україні приблизно 42 млн га землі сільськогосподарського призначення і навіть у разі продажу 5% від цього числа прибуток становитиме понад 2 млрд доларів.
"Але не вся державна земля буде продана, це буде й приватна. Ми очікуємо, що 5% землі буде продано за наступний рік. Якщо б це була державна земля за низькою ціною 1000 доларів, то це 2 мільярди. Якщо половина цієї землі державна, а половина приватна – це мільярд", – зазначив міністр, додавши, що уряд сподівається на ціну вищу, ніж заявлені 1000 доларів, відповідно, грошей може надійти більше, ніж спрогнозовано.
Нагадаємо, 20 грудня минулого року Верховна Рада проголосувала за продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення ще на рік – до 1 січня 2020 року. У травні 2018 року ЄСПЛ визнав регулярне продовження в Україні мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення порушенням прав людини.
Скасування мораторію і запуск ринку землі були одним з пунктів передвиборчої програми Володимира Зеленського.
Докладніше про необхідність якнайшвидшого реформування ринку землі, а також про проблеми та перспективи ринку землі в Україні читайте у статті Івана Мірошниченко "Задзеркалля і страхи земельної реформи. Час для рішень" та статті Якова Дідуха "Земля: якщо продавати, то і зберігати" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".