Міністерство фінансів України подало через уряд зміни до Бюджетного кодексу, якими скасовує вимогу віддавати 5% ВВП на Програму медичних гарантій (ПМГ), пише народна депутатка, членкиня Комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина.
На думку депутата, такі дії звільнять уряд від необхідності збільшувати видатки на медицину та призведуть до зниження якості медичної допомоги в Україні.
«Фактично, уряд хоче прописати, що ця норма (5% ВВП на Програму медгарантій – ред.) реалізується лише в межах наявних ресурсів. Тобто, якщо недостатньо грошей в бюджеті = немає грошей не медицину. Що це означає? Що не буде ніякого зобов'язання виділяти на медицину 5% ВВП. Звісно, вони й зараз не виділяють цієї суми, але ця норма мотивувала уряд постійно збільшувати бюджет на медицину», - пише Стафанишина.
Завтра проєкт закону розглядатимуть на засіданні профільного парламентського Комітету. «Я – категорично проти. Сподіваюся, колеги по комітету також», - підсумовує депутатка.
Нагадаємо, ще 3 вересня у Мінфіні пропонували закласти витрати на охорону здоров'я у бюджеті на рівні 4,5%. 15 вересня уряд затвердив проєкт держбюджету на 2022 рік.
Наступного року бюджет ПМГ становитиме 157,5 млрд грн, що на 31 млрд грн більше, ніж нинішнього року. Однак до 5% ВВП ця цифра все одно не дотягує – за всі роки незалежності видатки на медицину рідко перевищували 3%. Сфера медицини була і є катастрофічно недофінансованою, тож дискусії про пошук коштів час від часу активізуються. Одним із таких ресурсів дехто бачить впровадження співоплат за медичні послуги.
Що таке співоплати; якими вони можуть бути; чи реалістичні очікування від їх впровадження; як це вплине на тіньовий сектор системи охорони здоров’я, та що зміниться в якості надання медичних послуг пацієнтам, читайте в статті Алли Котляр «Хто заплатить за лікування? У профільному комітеті ВР обговорюється законопроект про введення співоплати» у ZN.UA.