За інформацією ZN.UA, заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігор Діденко 21 липня звернувся із заявою про злочин до генерального прокурора Віталія Яреми. У заяві Діденко просить перевірити, чи не перебували у змові екс-керівники НАК "Нафтогаз і RosUkrEnergo.
Як відомо, в 2010-2011 рр. російський "Газпром" і український мільярдер Дмитро Фірташ відсудили у НАК "Нафтогаз України" 12,1 млрд кубометрів газу на користь своєї швейцарської компанії RosUkrEnergo. За свідченням фахівців, таке рішення арбітражу стало можливим завдяки конформістській позиції "Нафтогазу".
Ігор Діденко в заяві стверджує, що енергетичні чиновники епохи Януковича-Бойка, ймовірно, вступили в змову з керівництвом RosUkrEnergo, що і призвело до програшу "Нафтогазу" в Стокгольмі.
На думку Діденка, спочатку "Нафтогаз" стверджував у арбітражному суді, що отримав у власність 11 млрд кубометрів газу абсолютно законно. Але після зміни керівництва Міненерговугільпрому і "Нафтогазу України" позиція державного нафтогазового холдингу кардинально змінилася: НАК визнала, що спірні 11 млрд кубометрів газу завжди належали RosUkrEnergo, а "Нафтогаз"... привласнив їх без достатніх правових підстав. Більш того, "Нафтогаз" погодився, що повинен виплатити RUE штрафні санкції.
"Після зміни влади в Україні (коли президентом став Янукович. - ред.), приблизно у квітні-травні 2010 р., "Нафтогаз України" змінив свою позицію в арбітражній справі, чим фактично визнав вимоги RosUkrEnergo, відмовившись від своєї попередньої позиції... Доручення про перегляд позиції "Нафтогазу України" в арбітражному суді при Торговельній палаті Стокгольма, зміна позиції української сторони на очевидно невигідну були викликані (спровоковані) не юридичними, а суто політичними міркуваннями: можливою змовою між колишнім керівництвом "Нафтогазу України" і RosUkrEnergo", - йдеться в заяві на ім'я генерального прокурора.
У цьому документі Діденко також вказує на те, що українські суди занадто швидко визнали рішення Стокгольмського арбітражу і зобов'язали "Нафтогаз України" виконати його. Так, на проходження справи через Шевченківський райсуд столиці і Апеляційного суду Києва знадобилося менше трьох місяців.
А вже в наступному, 2011-му, році НАК "Нафтогаз України" розрахувалася з RosUkrEnergo. Незважаючи на те, що в той час діяв мораторій на стягнення боргів з підприємств паливно-енергетичного комплексу для недопущення їх банкрутства.
"Вважаю, що збитки "Нафтогазу" становить приблизно 1,4 млрд дол. до приблизно 2 млрд дол... Прошу розпочати досудове розслідування в зв'язку з наявністю в діях колишніх посадовців компанії НАК "Нафтогаз України" ознак вчинення злочинів, передбачених ст. 191, 364, 367 Кримінального кодексу України", - резюмував Діденко.
Тим часом, акціонери RosUkrEnergo "Газпром" і підконтрольна Фірташу Centragas Holding AG (Австрія) 7 липня прийняли рішення про ліквідацію свого швейцарського "дітища".
Навіть якщо Генпрокуратура дослухається до аргументів Діденка, то поки справа дійде до вироків для екс-чиновників і до фінансових претензій до RosUkrEnergo, самої компанії вже може і не існувати.
Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Романа Іванченка "Газовий бумеранг, або Заява про злочин". !zn
Читайте також:
Україна може заборонити транзит російського газу
Кабмін розпорядився додатково влити в "Нафтогаз" 63,3 млрд гривень
Україна розраховує на прискорення розгляду газового спору з Росією у Стокгольмі