Основними критеріями успішності реформи повинні бути доступність отримання медичної допомоги всіма без винятку громадянами України, незалежно від їх матеріального стану. Ця медична допомога повинна бути точно набагато якісніше, ніж сьогодні. І медичні працівники за рівнем заробітної плати повинні перестати бути "рабами".
Про це в інтерв'ю для DT.UA заявив Максим Степанов, губернатор Одеської області і медик за освітою. Він пропонує конкретні кроки з реформування галузі:
"Перша. Нам слід чітко визначитися з майбутньою соціально-економічною моделлю системи охорони здоров'я. Які джерела фінансування медицини будуть існувати на всіх рівнях надання медичної допомоги? У світі існує кілька основних систем. І кожна країна обирає одну з них і коригує її під себе. Моя думка - потрібно кілька джерел фінансування медицини. Це гроші з бюджетів усіх рівнів, кошти, отримані від обов'язкового і добровільного медичного страхування. Це можуть бути і гроші для реалізації спеціальних медичних програм. Наприклад, відрахування від продажу сигарет і алкоголю можуть бути спрямовані на лікування серцево-судинних захворювань. Так як куріння і алкоголь є основним чинником виникнення даних захворювань. Приватний бізнес також може зіграти важливу роль як потужне джерело фінансування технічного переоснащення медичних закладів.
Другий. Після визначення відповідної соціально-економічної моделі фінансування необхідно прийняти весь пакет нормативних актів. Яким чином буде існувати первинний, вторинний і третій рівень. Ці документи не повинні викликати ні в кого питань. Як у пацієнтів, так і лікарів. Під цю реформу повинна бути розроблена дорожня карта з жорсткими часовими критеріями. Достатньо докладна. Реформа стосується всіх 40 млн людей, що живуть в нашій країні. Тому прийняття таких документів є життєвою необхідністю.
Третє. Визначити роль приватного бізнесу. Крім приватних клінік, яких може бути будь-яка кількість, ми можемо залучати приватний бізнес в ту частину медичної інфраструктури, яка вимагає обов'язкового технічного переоснащення та оновлення. Якщо розраховувати лише на державні кошти, то процес переоснащення всіх лікарень у нас займе десятиліття. А людям здоров'я потрібно тут і зараз. Дороге медичне обладнання може купити бізнес, а ми як держава будемо купувати відповідну медичну послугу для лікування наших громадян. Природно, проводячи прозорі конкурси. Наведу приклад. В Одесі та Одеській області дуже високий рівень онкозахворювань. Одним із способів лікування такого роду недуг є променева терапія. Сучасне обладнання для променевої терапії (лінійні прискорювачі), причому тільки один комплект, коштує до 5 млн дол. Нам для області необхідно мінімум два комплекти такого обладнання - тобто 10 млн дол. Це величезна, просто непідйомна сума для бюджету в сьогоднішніх реаліях. Я вважаю, що такі форми взаємодії з приватним бізнесом також повинні бути прописані в реформі.
Четверте. Медична реформа має торкнутися системи забезпечення людей ліками. Не хочу бути "капітаном Очевидність", але лікувати людину без них неможливо. Тому в Україні максимально ефективно повинна працювати програма реімбурсації. І тут, я вважаю, не потрібно винаходити велосипед. Більшість ліків повинні відпускати в аптеках виключно за рецептом. Україна "унікальна" тим, що у нас 85% ліків в аптеках купують без призначення лікаря. Це неприпустимо. Потрібно вводити систему обов'язкових рецептів. Причому відразу необхідно передбачити виписку рецептів в електронному вигляді, адже в XXI столітті живемо. Наприклад, у вигляді додатку для смартфона з прив'язкою до банківської карти. З допомогою таких електронних систем виписки рецептів ми зробимо більш ефективним як лікування хворих, так і в певному сенсі дисциплінуємо лікарів".
Детальніше про реформування охорони здоров'я читайте у статті Ніни Перстневой "Максим Степанов: "Ми повинні говорити не про реформування, а про створення принципово нової системи охорони здоров'я"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".