У Білорусі військові навчання майже не припиняються. Країна наповнена російськими озброєннями, і це турбує білорусів, пише “Голос Америки”.
Однак, серед експертів немає єдиної думки про те, чи буде з території Білорусі нове вторгнення в Україну.
Нагадаємо, що чергові військові маневри у Білорусі були раптово оголошені у вівторок. Вони збіглися з призначенням нового командувача ВПС та ППО країни Андрія Лук'яновича.
А напередодні до Білорусі прибули три російські МіГ-31К, які здатні нести гіперзвукові ракети «Кинжал».
Мінськ офіційно заявляє, що не вступатиме у війну проти України. Однак 24 лютого 2022 р. Росія атакувала Україну, в тому числі і з території Білорусі, а в жовтні Олександр Лукашенко наказав розмістити білоруські війська, спільно з російськими, біля білорусько-українського кордону.
Нинішня ситуація у Білорусі загрожує ескалацією напруженості в регіоні напередодні Нового року, вважає білоруський політолог Дмитро Болкунець.
За його словами, якщо припустити, що масштабну атаку буде здійснено з території республіки, то швидше за все вона відбудеться в розпал новорічних свят, коли Європа буде на канікулах.
«Для цього необхідне велике угруповання російських військ, – пояснює експерт. – Розвідки США та інших країн стверджують, що в Білорусі поки що немає достатнього кулака для повноцінної наступальної операції. В Україні також вважають, що навчання більше схожі на психологічну атаку. У той же час я б ці вчення таки розглядав як черговий крок для того, щоб сили (з російської сторони), які беруть участь у навчаннях, рано чи пізно могли бути активно задіяні у війні».
Проте Дмитро Болкунець не сумнівається, що хоч би який був зібраний кулак на території Білорусі, він буде «швидко і сильно пошарпаний, коли увійде до України, якщо трапиться вторгнення».
На його думку, ЗСУ добре підготувалися до зустрічі з будь-яким супротивником. Вони захищають свою землю, добре знають та вміло використовують місцевість, провели необхідні мінні роботи. І вторгнення, безумовно, “матиме трагічні наслідки для атакуючих”.
На думку експерта, на користь того, що російська армія все-таки може спробувати атакувати Україну з території Білорусі, каже те, що у Путіна невблаганно йде час.
“Наближається річниця початку війни. Резонно постає питання: а де результат? Поки що Путіну нема чого пред'явити, крім зруйнованої економіки, санкцій та гори трупів… Підсумки плачевні. Тому вибір у нього невеликий, і він силою намагатиметься досягти хоч якогось успіху. У нинішній ситуації для Путіна та Лукашенка не відіграє жодної ролі, скільки ще загиблих буде на війні. Їх явно турбує власна доля. До того ж, у Лукашенка немає альтернативи, тому він зробить усе, як скаже Путін”, – резюмує Дмитро Болкунець.
Політолог Артем Шрайбман констатує, що у Білорусі сьогодні недостатньо військ для великомасштабних дій проти України.
“Самі собою навчання не є чимось новим, – нагадав співрозмовник “Голосу Америки”. – Вони з початку року щомісяця проводять у різних форматах. Поки не побачимо повідомлення розвідок про перекидання до Білорусі справді великих обсягів російської військової техніки та живої сили, я не перебільшував би значення цих навчань».
На думку Шрайбмана, Росія продовжить перекидати до Білорусі озброєння, які дають змогу обстрілювати Україну. Однак, за словами експерта, це не має безпосереднього відношення до наземного вторгнення.
"Я б не розглядав... перекидання МіГів, здатних запускати "Кинджали", у прив'язці до російсько-білоруських маневрів", - каже політолог.
На думку Шрайбмана, свідчення проведених раніше опитувань вказують на явно негативне ставлення білоруського суспільства до ідеї участі у війні. "Важко собі уявити, що білоруські військові зроблені з іншого тесту", - каже експерт.
"До того ж після низки поразок російської армії стало зрозуміло, що відбувається на полях битв в Україні... У моєму розумінні ніхто в Білорусі не хоче воювати, включаючи Лукашенка", - пояснює Артем Шрайбман.
На тлі інформації про те, що Білорусь найближчим часом може розпочати вторгнення в Україну, яку, до речі, вже спростував голова ГУР МО Кирило Буданов, у Генштабі ЗСУ розповіли, що насправді у тамтешній армії зростає невдоволення режимом диктатора Олександра Лукашенка. Як вважають військові, може залучити їх у війну проти нашої країни.
Однак у Генштабі зазначають, що ознак формування наступальних угруповань на північному кордоні досі немає.