Нещодавно у селі Орв’янниця на Рівненщині з’явився новий спортивний майданчик. Його збудувала Марія Пешко — її син Іван Клюйко загинув, захищаючи Україну від російських загарбників. Про те, яким був син Марії та, як жінка звела майданчик, відавши на це державну допомогу, отриману за загибель своєї дитини, розповідає Віта Сахник «Гроші не замінять мені сина». Історії жінок, які віддали державну допомогу за загиблих воїнів на добрі справи» в рамках спільного проєкту ZN.UA та платформи пам'яті «Меморіал».
Полеглому Івану Клюйку було 35 років. Він родом із села Орв’яниця Рівненської області. У серпні 2014 року, коли росіяни вже окупували Крим та розв’язали війну на Донбасі, чоловік отримав повістку. На той час майже всі його товариші зі строкової служби вже захищали нашу країну на фронті, а один з них – загинув. Іван не зміг лишатися осторонь та пішов на фронт, де півтора року воював проти російських окупантів.
У 2021 році чоловік повернувся до війська. Підписав контракт із 24-ю окремою механізованою бригадою імені короля Данила, служив поблизу Попасної на Луганщині.
А 24 лютого 2022 року почалася повномасштабна війна. Наш захисник загинув 24 квітня, на Великдень, у селі Катеринівка на Луганщині. Він виніс із поля бою тяжкопораненого командира, а повертаючись на позиції, потрапив під мінометний обстріл. Отримав осколкові поранення руки й голови.
Його мама Марія Пешко розповіла, що отримати виплати від держави було нескладно. «Наступного дня після похорону мені зателефонували з військкомату: «Приходьте, підпишемо документи». Там мені допомогли все оформити. У квітні Іван загинув, а в серпні ми отримали гроші. Я не просила й не добивалася цього: все відбувалося у своєму темпі», — розповідає жінка.
Зокрема, 15 мільйонів гривень порівну розділили між мамою, дружиною та батьком Івана. Хоча останній не спілкувався з сином змалечку.
«Для мене це величезна сума. Я вчителька і ніколи таких грошей не бачила, тому без вагань вирішила віддати, вкласти їх у добру справу. Іванова дружина теж долучилася», — розповідає мама Івана Клюйка.
Пані Марія не просто виділила гроші на створення спортивного майданчика біля школи в селі Орв’яниця. Вона сама долучилася до роботи: шукала й замовляла матеріали, підрядників.
«Коли люди дізнавалися, хто і за які гроші це робить, пропонували великі знижки. Разом це коштувало близько трьох мільйонів гривень, але без знижок було б значно дорожче. Матеріали звозили буквально з усієї України. Ми весь час сиділи на телефоні в пошуках потрібного і зробили майданчик за півтора місяця», — розповідає жінка.
Навесні мама полеглого воїна хоче продовжити роботу: поставити на майданчику тренажери та посадити поруч парк. Вийде зона відпочинку для місцевих.
«Коли займалася майданчиком, Ваня щоночі снився й говорив зі мною. Я не можу сказати, що мені стало краще. Краще, мабуть, ніколи не буде… Але певну втіху я отримала. Це буде доброю пам’яттю про нього», — каже мама.
Нагадаємо, сім’я загиблого військового може отримати фінансову допомогу від держави, відповідно до постанови Кабміну «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану». Розмір грошової виплати становить 15 млн гривень. Сума розподіляється між усіма одержувачами рівними частинами.Претендувати на виплати можуть: дружина або чоловік загиблого військового; діти; батьки; особи, які перебували на утриманні загиблого.