МАГАТЕ зафіксувало "шокуючі" пошкодження від обстрілів ядерного об'єкту в Харкові

Поділитися
МАГАТЕ зафіксувало Фото ілюстративне © Крим.Реалії
Експерти не виявили витоку радіації під час перевірки.

Експерти МАГАТЕ з гарантій та ядерної безпеки з 8 по 10 листопада провели спільну перевірку Харківського фізико-технічного інституту, де розташована дослідницька ядерна підкритична установка "Джерело нейтронів", та виявили там суттєві пошкодження, спричинені обстрілами російських окупантів. Хоча ознак витоку радіації чи пошкодження ядерного матеріалу нема. Про це повідомив генеральний директор Рафаель Гроссі, пише пресслужба Міжнародного агентства з атомної енергії.

Як зазначається, місія організації вперше з початку повномасштабної війни РФ проти України здійснила візит на цей об’єкт, щоб оцінити ступінь руйнувань ХФТІ та вплив ударів на систему фізичного захисту. Представники також відвідали сховище радіоактивних відходів київської філії об'єднання "Радон" у обласному центрі Харківщини, яке залишається неушкодженим.

"Раніше ми отримували інформацію з України про значні пошкодження міського дослідницького ядерного центру, але цього разу вперше змогли побачити цей об'єкт на власні очі та поінформувати світ про складну ситуацію там", – розповів Гроссі.

Він наголосив, що масштаби пошкоджень, яких зазнав інститут виявилися "драматичними та шокуючими", попри нормальний рівень радіаційного фону. За словами гендиректора, МАГАТЕ не очікувала, що шкода буде настільки серйозною. Зокрема, від ворожих обстрілів постраждали майже всі будівлі, а багато з них, ймовірно, уже не зможуть відновити.

"Сам масштаб і інтенсивність постійного націлювання на ХФТІ порушує всі сім незамінних стовпів ядерної безпеки й охорони, які я окреслив на початку конфлікту", – додав глава організації.

За даними агентства, інститут, де розташована установка "Джерело нейтронів", яку використовують для досліджень, розробок і виробництва радіоізотопів для медичних і промислових цілей, зазнав обстрілів, зокрема, 6 березня та 25 червня. Але заступник генерального директора ХФТІ розповів експертам, що лише за перші три тижні війни РФ близько ста разів обстріляла район і вдарила ракетами по ньому, залишивши локацію без електроенергії та водопостачання на понад місяць.

Представники місії з’ясували, що в багатьох об’єктах і будівлях ХФТІ досі немає електрики й опалення, а вікна залишаються розбитими. Персонал установи ще працює над відновленням.

Ще 24 лютого згадану установку перевели в глибокий підкритичний стан. МАГАТЕ не фіксувала витоків радіації на майданчику, незважаючи на пошкодження його інфраструктури, системи охолодження й будівлі дизель-генератора. 

Крім цього, у межах місії агентство перевірило інвентаризацію ядерного матеріалу на дослідницько-конструкторському об’єкті інституту з виробництва палива. За висновком експертів, на місці не відбулося жодних змін з минулого року.

Також представники МАГАТЕ не виявили змін у конструкції реактора "Джерело нейтронів". Його будівля була суттєво пошкоджена зовні, але не всередині. Водночас, їм не вдалося отримати доступ до ядерного матеріалу через відсутність живлення, тому організація планує провести додаткову перевірку після відновлення електропостачання.

На території ХФТІ не було зафіксовано будь-яких ознак незаявленого ядерного матеріалу чи діяльності. Там також немає жодних джерел радіаційного випромінювання.

Раніше повідомлялося, що Міжнародне агентство з атомної енергії провело розслідування у трьох локаціях, де, за інформацією Росії, "українці можуть готувати брудну бомбу". Ніде не було виявлено ознак нібито створення "брудної бомби".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі