Литовські волонтери допомагають українським солдатам в Донбасі - WP

Поділитися
Литовські волонтери допомагають українським солдатам в Донбасі - WP Волонтери з Литви намагаються допомагати українським солдатам. © president.gov.ua
Учасники "жовто-блакитного" руху намагаються передати необхідне забезпечення безпосереднього українським солдатам на фронті.

На тісному складі на узбережжі річки Неріс в тихому районі столиці Литви Йонас Охман і його команда вантажать коробки і сумки без етикеток у вантажівку. Машина згодом подолає більше тисячі кілометрів, щоб дістатися до лінії фронту на Сході України.

Про це сьогодні пише Washington post, додаючи, що шведський волонтер очолює так званий "Жовто-блакитний рух", який допомагає українській армії у боротобі проти проросійських сил, передаючи нелетальну військову допомогу, таку як прилади нічного бачення, шоломи, бронежилети і снайперські приціли.

"Якщо ми не допоможемо зупинити росіян в Україні, вони, зрештою, прийдуть і по нас", - каже Охман, відповідаючи водночас на дзвінок з фронту і перевіряючи, чи попередня поставка успішно доїхала.

Останні жорстокі бої на Сході України знову нагадали світу про кривавий конфлікт, але багато хто в країнах Балтії добре знає про сутички, руйнації, смерті і страждання. Видання пише, що відколи війна в Донбасі спалахнула, Литва і інші балтійські країни почали відправляти мільйони євро допомоги як від урядів, так і зібраних на різних доброчинних заходах. Сотні поранених солдатів лікуються в литовських лікарнях, а діти з зони конфлікту знайшли притулок в країнах Балтії, де вони знову ходять в школу.

У Литви немає спільних кордонів з Україною, зате вона межує з Росією, точніше з Калінінградською областю, яку Москва використовує як головну військову базу у Балтійському регіоні. Ця спільна межа простягається всьо лише на 300 кілометрів, але Литва, так само як Латвія з Естонією, добре пам'ятає п'ять десятиліть радянської окупації. Країни в регіоні досі з підозрою ставляться до Москви, попри те, що вони вже 13 років користуються членством в НАТО. Литовці бояться, що війна в Україні може виявитися предвісником російських амбіцій захопити і їхню країну.

Волонтер Охман, який кілька разів був на фронті, запевняє, що зібрана його командою допомога потрапляє "напряму в руки солдатів і загонів, які найбільше її потребують".

"Ми вже кілька років працюємо в Україні. Ми знаємо що потрібно, кому і як це забезпечити", - сказав Охман.

"Українці раді, коли ми приїжджаємо. Навіть попри те, що в нас не завжди багато речей, вони вдячні не лише за допомогу, а й за увагу", - додав він.

Литовський уряд знає про діяльність волонтерської групи і не вважає її незаконною. Попри складність правил експорту, які відрізняються у різних країнах, технічно не існує міжнародної заборони на передачу допомоги Україні. В SIPRI кажуть, що діяльність міжнародних волонтерів, швидше за все, легальна.

Інший волонтер Котрина Стасінскайте розповіла виданню, що у неї склалося враження, ніби люди в інших регіонах України не цікавляться боротьбою власної країни.

"Я бачила багато шасливих, багатих людей на вулицях Києва. Їх не хвилює все те насильство і трагедія, яка відбувається у їхній власній країні", - сказала вона.

Видання пише, що останнє опитування, проведене компанією Rait, свідчить, що 63% литовців підтримують зусилля з надання допомоги Україні. Нещодавно доброчинний концерт зібрав 110 тисяч євро для цього. Уряд Литви теж допомагає. За словами міністра закордонних справ Лінаса Лінкевічуса, країна офіційно передала Україні 8,5 мільйонів євро допомоги.

"Схоже історичне минуле робить народи Литви і України дуже близькими. Ми об'єднані схожою боротьбою за незалежність і однаковими викликами", - сказав він.

Тим часом, у Литві пройшли навчання з відбиття атаки "зелених чоловічків". За легендою навчань, сили спецоперацій недружньої Литві держави Удія нелегально перетнули кордон і збиралися захопити одну з прикордонних застав, а також комісаріат поліції в місті Шальчінінкай на кордоні з Білоруссю.

Литва вважає Росію здатної почати вторгнення в країни Балтії за 24 години. У Вільнюсі вказують на те, що НАТО не вистачає швидкості в прийнятті рішень для протистояння потенційної агресії.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі