Літній сезон: чи подешевшають ягоди в Україні

Поділитися
Літній сезон: чи подешевшають ягоди в Україні © unsplash/foodiesfeed
Роз'яснення дали експерти.

Минулого тижня в Україні стрімко зросла ціна на полуницю. Першочерговою причиною подорожчання цієї ягоди є нестабільні й малооб’ємні поставки через погіршення погодних умов в основних регіонах вирощування полуниці. Експерти розповіли виданню «Фокус», чи можуть знизитися ціни на ягоди.

Оператори ринку зазначили, що якщо до 10 травня полуницю з плівкових теплиць фермери відмовлялися продавати дешевше за 60-100 грн/кг (1,52-2,54 долара/кг), то після, коли південні та західні області розпочали збирання ягоди у відкритому ґрунті, ціни в опті впали одразу на 40% — до 35-60 грн/кг (0,89-1,52 долара/кг).

Але через похолодання в Україні ціни на полуницю знову пішли вгору, тож садівники відпускали полуницю по 50-80 грн/кг. Такий ажіотаж навколо ягоди свідчить про дуже низьку її пропозицію на ринку, хоча сезон ягоди з відкритого ґрунту у південних та західних областях уже розпочався.

Президент Української Плодоовочевої Асоціації (УПОА) Тарас Баштанник зазначив, що у розпал сезону української полуниці імпорт не передбачається.

«Ніякого імпорту не буде. Щойно суниця в Україні виросте — зараз і протягом найближчих 1,5 місяці, стільки Україна і буде споживати. Різниця може бути лише в тому, якщо всі ці заморозки виявилися досить суттєвими з точки зору втрати врожаю, то просто ціна буде вищою за планову. Якщо говорити про те, наскільки сильно постраждали плантації, воно залежить від регіону. Південь не постраждав, центральна Україна — теж. Західні і північні регіони постраждали на рівні 20-30%. Тому загальна картина рівня виробництва свіжої суниці садової в цьому сезоні не така вже й катастрофічна», – зауважив він.

Баштанник додав, що до кінця сезону полуниці, а саме, до першої половини липня, оптові ціни на ягоду будуть на рівні 63-80 грн/кг. Відповідно, роздріб експерт прогнозує до 100-120 грн/кг.

«Щось дуже схоже на те, що є зараз», – пояснив він.

Зараз в Україні полуниця пропонується до продажу в середньому на 48% дешевше, ніж за аналогічний період минулого року. Але при цьому експерти не відкидають, що незабаром ціна на ягоду може помітно знизитися. Це аргументовано стабілізацією погодних умов і збільшенням пропозиції суниці садової з місцевих господарств.

«Стосовно цінової політики, вона мене дивує, тому що минулого і позаминулого року сезон української полуниці стартував з набагато вищої ціни. Ми бачили 250 грн/кг на початку сезону. І це було досить цікаво для виробника… Цього року від другої половини травня можемо очікувати суттєвого зниження ціни, коли достатньо буде багато ягоди на ринку. Кінець травня  - початок червня ми матимемо вже недорогу ягоду», — сказала агроном-консультантка з вирощування ягідних культур Ірина Кобринець.

Експертка наголосила, що цього року у березні-квітні українці могли купувати грецьку, іспанську полуницю досить хорошої якості, адже в цих країнах саме тоді був розпал сезону на цю ягоду. Відійшла вже й турецька полуниця. Тож українці бачать на ринках і у магазинах здебільшого закарпатську полуницю та ягоду з Одещини.

«Туреччини вже давно немає. Вже два тижні, як із Закарпаття та півдня України», — сказав Баштанник.

Також Кобринець зазначила, що не бачить перешкод у блокуванні польського кордону. За її словами, для цьогорічного сезону вже нічого страшного не відбудеться.

«Аграрії закупилися добривами і засобами захисту. Імпорт відбувся раніше. Є питання, пов'язані із імпортом саджанців. Але наші імпортери теж до цього готові», – резюмувала вона.

Раніше ми писали, як в Україні за два роки повномасштабної війни змінився обсяг виробництва фруктів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі