За даними ООН, з початку військових дій в Україні країну залишило понад 2 млн громадян, і потік біженців може стати ще більшим, повідомляє ВВС. Як заявив Філіппо Гранді, комісар ООН з питань біженців, такої кількості вимушених переселенців не бувало з часів Другої світової війни.
Основний потік біженців прагне потрапити до Польщі — понад 1,2 млн людей. Далі йде Угорщина – 191 тис., Словаччина – 140 тис., Росія – 99 тис., Молдова – 82,7 тис. та Румунія – 82 тис.
Найменше біженців попрямували до Білорусі — 453 особи.
Зі всіх вимушених переселенців 210 тис. людей попрямували до інших країн Європи.
На польсько-українському кордоні людям доводиться чекати по 60 годин. На кордоні з Румунією – по 20 годин. Потяги, які виїжджають з України, переповнені, багатьом не вистачає місць.
Повідомляється, що біженцям не обов’язково мати документи. Однак краще при собі мати закордонний паспорт, медичні документи та свідоцтва про народження дітей.
Для отримання статусу біженця у людини має бути громадянство України, або вона має бути резидентом цієї країни (наприклад, іноземним студентом).
У країнах, що межують із Україною, переселенців влаштовують у тимчасових центрах розміщення або у родичів. Їм виділяють харчування та медичне обслуговування.
Польща, яка зараз прийняла понад мільйон українців, готує спеціальний медичний залізничний склад для вивезення поранених.
Філіппо Гранді, комісар ООН з питань біженців, відзначив воістину «екстраординарні» зусилля поляків у допомозі їхнім сусідам. Проте, за його словами, такий потік може перетворитися на справжній логістичний кошмар.
Румунія взяла на себе турботу оплачувати проживання 70 тисячам переселенців протягом місяця, а також запропонувала матеріальну допомогу для покупки одягу та їжі. Подібні заходи зробила Угорщина. Там дітей із сімей біженців влаштовують до місцевих шкіл.
У Чехії для українських біженців запроваджується спеціальна віза. Євросоюз готує правову базу, щоб дати українцям можливість проживати та працювати у всіх 27 країнах співдружності протягом трьох років. Крім цього, їм нададуть житло, медичне обслуговування та освіту для дітей.
Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон повідомив, що країна готова прийняти до 200 тисяч біженців.
За оцінками ООН, в Україні залишається близько 160 тис. внутрішніх переселенців — людей, які втратили дах над головою, тимчасово живуть в основному у друзів і родичів.
У Євросоюзі вважають, що це число може зрости до семи мільйонів, а загалом війна торкнеться життя 18 млн людей.
Детальніше про статус біженця і не тільки читайте у статті Ганни Богданець "Біженці з України: здобуття захисту за кордоном"