Останні часом представники української влади обговорюють можливість екстрадиції до України військовозобов’язаних – повернення тих, хто виїхав незаконно. Юрист кримінальної практики LCF Law Group Максим Бехало в матеріалі для ZN.UA «Чи поверне Україна ухилянтів з-за кордону: чітка юридична відповідь» пояснив, яка кримінальна відповідальність чекає ухилянтів, які виїхали за межі країни.
Він зазначив, що кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, згідно зі статтею 336 КК України, передбачає позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років. Ухилення від призову під час мобілізації виявляється в бездіяльності — униканні призову в будь-який спосіб.
Юрист підкреслив, що кваліфікувати ухилення від мобілізації можна лише в тому разі, якщо особі вже було вручено повістку й вона мала з’явитися до ТЦК, але не зробила цього.
«Звісно, теоретично правоохоронні органи зможуть кваліфікувати ухилення від мобілізації, але на практиці це досить складно буде довести. Отже, якщо особа виїхала з України, але їй до цього не вручили повістку, в її діях буде відсутній склад злочину, оскільки на неї не було покладено певних обов’язків», пояснив він.
Він також нагадав, що в статті 4 Європейської конвенції про видачу правопорушників зазначено, що вона не застосовується в разі правопорушень, передбачених військовим правом. Така норма конвенції свідчить про те, що її застосування практично неможливе для екстрадиції військовозобов’язаних до України.
Нагадаємо, нещодавно голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія зазначив, що тих чоловіків, які виїхали за кордон з допомогою підроблених довідок про «непридатність» до мобілізації, можуть екстрадувати до України і покарати. Щоправда, згодом міністр юстиції Денис Малюська визнав, що цей процес є доволі складним. За його словами, перш за все фахівці зосередяться на поверненні людей, причетних до значної корупції.