Але у відомстві нічого не сказали про те, що багато цих машин вже зламалися чи про те, що вони були куплені без проведення тендера у компанії, яка належить високопоставленому чиновнику з відомства, яке відповідає за військові закупки в Україні. Нічого не було сказано і про те, що цей чиновник, якого звати Олег Гладковський, - старий друг і бізнес-партнер президента Петра Порошенка.
Про це пише New York Times. Українські витрати на оборону і безпеку серйозно збільшилися після початку війни на сході країни в 2014 році. Вони зросли з 2,5% від ВВП станом у на 2013 рік до понад 5% від ВВП в поточному році. Це дорівнює близько 6 мільярдам доларів.
Таке суттєве збільшення дає можливість Україні відбудувати свою напівзруйновану армію, щоб стримувати проросійських бойовиків і їхніх "озброєних до зубів" покровителів з Росії. Але через прокачування такої великої кількості грошей через руки українських чиновників і бізнесменів, а часто це одні і ті ж люди, зростання військових витрат також стримує зусилля проти корупції і корисних інтересів, які вважаються найбільш небезпечним ворогом України.
Ця проблема душить сподівання, які виникли після повалення корумпованого режиму Віктора Януковича. Вона також деморалізує західних союзників України і змушує багатьох українців сумніватися в тому, чи вдасться їм після двох революцій приборкати хронічну корупцію.
"В України не буде сенсу боротися за своє тіло в Донбасі, якщо вона віддасть свою душу корупції", - сказав Держсекретар США Рекс Тіллерсон минулого року.
Україна добилася певного прогресу з 2014 року у сфері газового бізнесу, який був одним з головних джерел доходів для нечесних магнатів у часи Януковича. Київ відновив контроль над державною компанією "Нафтогаз" і скоротив рівень корупції в газових угодах через домовленості інсайдерів, зменшивши залежність від російського постачальника енергоносіїв "Газпрома".
Військві витрати, однак, відкрили нові перспективи для сумнівних інсайдерських домовленостей, які захищає секретність.
"Корупція в енергетичному секторі була скорочена, тому основні шляхи для неї перебралися у сферу оборони", - сказала виданню голова секретаріату Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони Олена Тригуб.
Попри те, що Гладковський визнав, що закупка машин швидкої допомоги відбувалася без тендеру, немає доказів того, що він віддав військові контракти на закупку "швидких" і інших машин власній компанії. Чиновник заперечує це. Але поява цього конфлікту інтересів - лише один з багатьох епізодів у країні, де бізнес і політична влада переплелися в заплутану схему непрозорих трансакцій.
"Немає доказів того, що він вплинув на рішення щодо закупок, і не буде. Це все таємниця. Відмежування політики від бізнесу - це наша найбільша проблема", - сказав незалежний член українського парламенту і заступник антикорупційного комітету Віктор Чумак.
Зразковим індикатором переплетення бізнесу і політики, а також плодів такого поєднання, видання називає три дорогі вілли на півдні Іспанії. Вони належать президенту Порошенку, Гладковському і ще одному давньому партнеру президента Ігору Кононенку. Всі троє були багатими бізнесменами ще до того, як обійняли державні посади. Але їхні статки все одно викликають підозри. Ніхто з них не вказав нерухомість в Іспанії у своїх деклараціях, які були запроваджені в 2016 році для підвищення прозорості і відповідальності чиновинків.
Колишній інвестиційний банкір і міністр економічного розвитку України Айварас Абромавічус сказав виданню, що конфлікти інтересів в країні настільки поширені, що "вони вже не шокують".
"Вони повсюди. Це прикро, це пригнічує і демотивує", - додав він.
Такі розчарування вже дорого обійшлися Україні. МВФ і Євросоюз, стривожені затягуванням процесу створення антикорупційних судів, призупинили виплату допомоги в розмірі 5 мільярдів доларів.
"Україна десятиліттями жила в стані тотальної корумпованості. Ці схеми знову були відроджені і працюють. Деякі люди просто не хочуть позбуватися їх", - сказав голова НАБУ Артем Ситник.
Його бюро зібрало докази у 107 справах проти чиновинків, які раніше були недоторканними. І лише в одній з них суд виніс вирок. Решта погрузли у млявій судовій системі, зіпсованій корупцією і політичним втручанням.
Минулого року НАБУ спробувало взятися за оборонну сферу, що призвело до арешту заступника міністра оборони і голови відділу закупівель в міністерстві. Але у відповідь були зроблені кроки, які мали на меті зробити бюро "беззубим".
"Це дуже чутлива зона", - сказав виданню Ситник.
Нагадаємо, що минулого року в Генпрокуратурі повідомили, що Слідче управління ГФС під процесуальним керівництвом ГПУ розслідує розтрату 198 мільйонів гривень посадовими особами дочірньої компанії "Укроборонпром" "Спецтехноекспорт". Їм инкриминирую злочини, передбачені ч. 5 ст. 191 і ч. 1 ст. 205 Кримінального кодексу України. Але в "Укроборонпромі" відкинули це звинувачення.
Детальніше про зловживання у сфері оборонно-промислового комплексу читайте у статті Дмитра Менделєєва "Вибрані місця з перестрілки з друзями" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".