Тема коронавірусу з початком війни відійшла на задній план. Однак COVID-19 нікуди не зник. Про те, що у нас зараз із ним і чи проводиться моніторинг в інтерв’ю ZN.UA розповів головний санітарний лікар України Ігор Кузін, з яким поспілкувалася Алла Котляр.
«Зараз ми на спаді епідемічного процесу. Активних випадків захворювання – близько 29 тисяч. Госпіталізованих – близько 1,5 тисяч. Кількість нових випадків захворювання знижується. З одного боку, ключову роль тут відіграє фактор сезонності. З другого — це в тому числі може бути пов’язано зі зменшенням тестування», – зазначив Кузін.
Він додав, що послуги із тестування продовжують надаватись по всій Україні, за винятком Донецької та Луганської областей, де ведуться активні бойові дії. За словами головного санлікаря, в середньому за тиждень проводиться близько 3,5 тисяч швидких тестів і близько тисячі ПЛР-досліджень.
«З такими обсягами тестування як зараз за тиждень ми фіксуємо близько 4 тисяч нових випадків. На жаль, зареєстровано і летальні. Лише за минулий тиждень — 48, в тому числі одна дитина», – розповів Кузін.
Він пояснив, що зараз пацієнти із симптомами вірусних захворювань не дуже охоче звертаються до лікарів. Вони, за словами санлікаря, вважають, що це звичайні ГРВІ, і є більш нагальні проблеми.
«В перші тижні війни, особливо на етапі, коли була велика кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПЛ), по деяким регіонам рівень тестування падав майже на 90%. Зараз він поступово відновлюється. Тестування безоплатне. Проводиться як на рівні первинної ланки медичної допомоги – з використанням швидких тестів, так і за направленням — в центрах контролю та профілактики хвороб. Я би все ж таки радив не забувати про ковід, як актуальну проблему громадського здоров’я», – додав санлікар.
За його словами, продовжується і вакцинація проти коронавірусу у всіх областях, крім Донецької та Луганської областей. Ніяких нормативних, юридичних чи організаційних підстав для її припинення немає.
«Звичайно, суттєвою перепоною для вакцинації стає зменшення інфраструктури. Раніше працювало понад 3,5 тисяч пунктів щеплень, 500 центрів масової вакцинації і 1400 мобільних бригад для важкодоступних груп населення. Зараз тисяча пунктів щеплень, майже тисяча мобільних бригад і близько 350 масових центрів вакцинації були закриті через безпекові питання та переорієнтацію медичних працівників. Це, безумовно, впливає на темпи вакцинації. До 24 лютого ми проводили близько 100 тисяч щеплень щодня. Тепер — 50-60 тисяч за тиждень», – заявив головний санлікар країни.
Він повідомив, що зараз у в Україні вакциновано 42% населення. Використовуються дві вакцини — CoronaVac і Pfizer. Вакцини Moderna і AstraZeneca в країні відсутні, і найближчим часом використовуватись не будуть. Кузін закликав усіх вакцинуватися, адже ковід нікуди не зник.
Він також повідомив, що сьогодні в Україні сумарно є 11,8 млн доз залишків вакцини проти коронавірусу. З них близько 2,7 млн доз – на регіональних складах, і понад 9 млн доз — на національних. Термін придатності вакцини CoronaVac, за словами Кузіна, переважно до кінця 2023 року. У Comirnaty від Pfizer терміни різні. У близько 500 тисяч доз — до кінця травня, біля 200 тис. доз — до кінця червня, десь 200 тисяч доз — до кінця липня.
«Тобто уся наявна вакцина Comirnaty може бути використана максимум до 31 липня 2022 року. Ми вже оформили запит до механізму COVAX, і будемо очікувати нових поставок після 31 липня. Але хочу зауважити: скоріш за все ми перейдемо на інший тип вакцини від Pfizer. Досі ми використовували вакцину Comirnaty, яку необхідно було розводити перед введенням. Це по суті порошок з розчинником, який транспортувався при наднизьких температурах. Зараз компанія Pfizer представила новий продукт. По ефективності — той самий. Але повністю готовий до використання і більш зручний. Він не потребує додаткового розведення, і умови зберігання простіше – від +2 до +8С», – заявив Кузін.
Головний санлікар також висловив надію, що до кінця липня вдасться використати всі дози Pfizer. Але, як зауважив Кузін, будуть дивитися на темпи вакцинації.
«Зараз на залишках в нас приблизно 6 млн доз вакцини Comirnaty. При темпах вакцинації 50-60 тисяч на тиждень, які наразі маємо, є високі ризики невикористання. Тому зараз ми запустили максимальну кількість можливих мобільних бригад на західному напрямку, а також додаткові активності з вакцинації в місцях розміщення ВПЛ», – пояснив санлікар.
Кузін розповів, що новий штам вірусу зараз циркулює в Китаї, і вже є деякі повідомлення щодо Європи. Проте інформації ще доволі мало, щоб робити якісь конкретні висновки. Він пояснив, що РНК-вмісні віруси швидко мутують і про це вже не раз говорили. Проте, на думку санлікаря, лякати українців новою, якоюсь особливо важкою хвилею коронавірусу не варто.
По-перше, так званий молекулярний епідеміологічний нагляд продовжується. В кожному регіоні країни беруться циркулюючі там штами.Їх секвенують та дивляться, наскільки вони відповідають європейським або загальносвітовим тенденціям. Це дороговартісне й тривале дослідження.
«З початку війни таких було проведено понад 750. Результати свідчать про превалювання штаму омікрон, з яким ми стикалися на початку 2022 року. Появи нових, мутованих штамів за результатами молекулярного нагляду зафіксовано не було», – зазначив Кузін.
По-друге, якихось додаткових хвиль найближчим часом не очікується через сезонність. Все-таки влітку люди більше часу проводять на свіжому повітрі, а не в закритих приміщеннях, і кількість ГРВІ завжди менше.
По-третє, раніше нові штами потрапляли до України доволі швидко завдяки міграції населення — передусім міжнародній, особливо туристичним подорожам, кількість яких зараз є мінімальною.
Кузін зазначив, що вже чимало країн переводять ковід в сезонну або ендемічну хворобу. Відповідно до рекомендацій ВООЗ, зараз Україна проводить розрахунки епідемічних порогів, намагаючись врахувати ковід як елемент звичайних ГРВІ.
«Тобто ковід поки що залишається особливо небезпечною інфекційною хворобою, оскільки вивчений ще не повною мірою через швидкі мутації вірусу. Але підходи до моніторингу будуть змінені. Облік по кожній людині залишиться. Проте епідемічні пороги («спалах» чи ні) будуть рахуватись для кожної області окремо разом з іншими ГРВІ. Сподіваємось впродовж літа завершити цю роботу, щоб в новий, осінній епідемічний сезон увійти вже з іншими підходами», – додав Кузін.
Він зазначив, що після отримання бустерної дози вакцини термін дії сертифіката складає 9 місяців. ВООЗ і Європейський центр контролю за інфекційними хворобами радять проводити ревакцинацію кожні 9 місяців. Особливо з акцентом на групи ризику. Скоріш за все така тактика буде застосована і в Україні.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!
Напередодні уряд продовжив загальнонаціональний карантин до 31 серпня 2022 року. Відповідно, у зв’язку з цим продовжено і надзвичайну ситуацію.