Координатор силовиків часів штурму Майдану продовжує працювати у Нацгвардії – ЗМІ

Поділитися
Координатор силовиків часів штурму Майдану продовжує працювати у Нацгвардії – ЗМІ Генерала досі не відсторонили від посади й не звільнили з лав НГУ © Слідство.інфо
Нинішня посада Гриняка передбачає, що в разі вуличних протестів він може знову відіграти одну з ключових ролей у виконанні наказів влади.

Обвинувачений злочинах проти учасників Революції Гідності колишній заступник начальника Департаменту громадської безпеки МВС Володимир Гриняк продовжує працювати на керівній посаді в Національній гвардії Україні, йдеться у журналістському розслідуванні "Слідства.Інфо".

"Гриняка обвинувачують у співучасті в організації умисного вбивства учасників Євромайдану, перешкоджанні мітингам і ще низці злочинів. За версією слідчих, саме він координував силовиків під час кривавих зіткнень 18 лютого 2014 року. Але після Майдану Гриняка не звільнили. Його підвищили, та ще й призначили на керівну посаду в Нацгвардії", - наголошують журналісти. Сам обвинувачений вважає справу проти себе сфальсифікованою.

Вранці 18 лютого 2014 року "беркутівці" та бійці Внутрішніх військ спробували розігнати майданівців, які вирушили до Верховної Ради, щонайменше четверо активістів загинули. Проаналізувавши відеозаписи тих подій, журналісти помітили на них людину, схожу на Володимира Гриняка. Саме очолюваний ним департамент координував дії "беркутівців" і силовиків.

Аналізуючи відеозаписи, відзняті в першій половині дня 18 лютого, журналісти впізнали генерала Гриняка щонайменше в п'яти різних місцях в урядовому кварталі поряд із силовиками. Зокрема, на одному зі стопкадрів людина, схожа на Гриняка, стоїть поряд із заступником начальника київської міліції Петром Федчуком і генералом Внутрішніх військ Миколою Миколенком.

"Це я від Верховної Ради проходив. Я там жив і мав право ходити. Чи я закритий у клітці був, ви хочете сказати? Я стосунку до масових заходів ніякого не мав", - коментує фото і відео Гриняк.

Однак версію генерала розбиває вщент інший стопкадр, на якому людина, ідентифікована журналістами як Володимир Гриняк, тримає в руці предмет, схожий на зброю. Він біжить Кріпосним провулком за вантажівкою, за кермом якої сидить майданівець. Це зафіксували на відео близько 14:30 18 лютого. Коментувати цей епізод генерал відмовився.

Наприкінці 2016 року Володимиру Гриняку оголосили підозру, але суд відмовився взяти його під варту й відсторонити від посади. Обвинувачений стверджує, що разом із сім'єю стояв на Майдані, за що на той час голова МВС Віталій Захарченко фактично відсторонив його від виконання професійних обов'язків.

"Утім, навряд чи це правда. У розпорядженні журналістів "Слідства.Інфо" є копія доручення від 18 лютого, яким Гриняка призначили керівником зведеного загону МВС", - наголошується у матеріалі.

Слідство.інфо

Окрім цього, у розпорядженні журналістів опинився список телефонних з'єднань Володимира Гриняка за 18 лютого.

Від самого ранку до 16:00 години станції телефонного зв'язку фіксували його в районі вулиці Інститутської та прилеглих до неї. Серед понад 100 дзвінків приблизно чверть – на той час заступнику голови МВС Віктору Ратушняку, решта – здебільшого колегам з департаменту. Коментувати, про що саме розмовляв із Ратушняком і колегами, Гриняк відмовився.

"У певні моменти Гриняк був найвищим керівником, особою з найвищою посадою серед представників міліції, які здійснювали загальне керівництво, координацію "беркутівців" і ВВ-шників", - повідомила журналістам адвокат потерпілих у справах Євромайдану Євгенія Закревська.

У травні 2018 року справу Гриняка передали до суду, однак більш ніж за півроку судді так і не змогли розпочати її розгляд по суті. Водночас підтримати обвинуваченого генерала періодично приходять групи чоловіків, які представляються учасниками Самооборони Майдану. Вони усіляко перешкоджають спілкуванню Гриняка з журналістами.

Генерал запевняє, що під час Революції Гідності допомагав Майдану, зокрема повідомляв секретну інформацію про плани силовиків і тодішнього керівництва МВС.

"Ніякої конкретної інформації. Кому конкретно це повідомлялося, хто і як може це підтвердити? Коли ми спробували верифікувати ці дані… я особисто брала в цьому участь, бо це було дуже важливо і я не хотіла, щоб через якісь непорозуміння зі слідством цю інформацію втратили. Але нічого такого Гриняк не надав, на жаль", - піддає сумніву версію Гриняка адвокат Закревська.

Журналісти звернулись до Міністерства внутрішніх справ із запитом, чому обвинувачений Володимир Гриняк продовжує працювати на керівній посаді в НГУ, не відсторонений і не звільнений. Однак на момент виходу розслідування відповіді не отримали. Водночас нинішня посада Гриняка передбачає, що в разі вуличних протестів він може знову відіграти одну з ключових ролей у виконанні наказів влади.

Раніше Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні та правозахисники міжнародної організації Amnesty International закликали українську владу докласти більше зусиль для розслідування злочинів проти Євромайдану та встановлення всіх причетних до загибелі людей.

Як повідомляв голова управління спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, у справах про злочини проти учасників Євромайдану українські суди винесли 48 вироків. При цьому лише дев'ять із них стосуються реального позбавлення волі.

У січні слідство зібрало всі документи, необхідні для оголошення підозри причетним до розстрілів людей у Києві під час Революції Гідності 2014 року. За словами генерального прокурора України Юрія Луценка, підозрювані знищили більшу частину документів.

У грудні минулого року Юрій Луценко анонсував завершення на початку 2019 року чотирирічного розслідування розстрілів на Майдані, результати якого будуть представлені громадськості.

Нині у справах про злочини проти Євромайдану повідомлено про підозру понад 440 особам, стосовно 288 скеровані до суду обвинувальні акти, і є вже майже 50 вироків. Водночас реальний термін позбавлення волі отримав лише один чоловік - так званий "тітушка", який засуджений до чотирьох років колонії.

Докладніше про ситуацію з розслідуванням злочинів проти Євромайдану читайте в інтерв'ю Євгенії Закревської у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі