У серпні має запрацювати Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України. Цей реєстр створили для того, щоб фіксувати інформацію про претензії фізичних і юридичних осіб, а також держави Україна щодо втрат або пошкоджень, яких завдала РФ.
Юридичний радник Transparency International Ukraine Андрій Швадчак у статті "Україна стане на крок ближче до виплати репарацій Росією: коли і як" пише, що після створення Реєстру збитків процес розгляду заяв і виплати компенсацій може затягнутися на роки, тому розраховувати на швидке отримання відшкодування не варто.
За його словами, нині важливо належно фіксувати завдані збитки й збирати докази на їх підтвердження та вносити повідомлення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Це можна зробити через "Дію".
"Окреме питання — як відшкодування збитків агресором через міжнародний механізм узгоджуватиметься з наявними механізмами компенсації з боку держави", - наголошує Швадчак.
Автор радить не хвилюватися громадянам, які візьмуть участь у програмі "єВідновлення". Така виплата не є відшкодуванням збитків у розумінні цивільного законодавства та не завадить отримати компенсацію від агресора в майбутньому.
Однак протилежною є ситуація для тих українців, які захочуть отримати компенсацію за знищене житло внаслідок військової агресії РФ прти України.
У Законі №2923-IX зазначається, що одночасно з наданням грошової компенсації отримувач буде зобов'язаний укласти договір про відступлення державі права вимоги до РФ щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна в обсязі отриманої компенсації.
Це означає, що у разі погодження на виплату від держави, не варто розраховувати на повне відшкодування збитків від агресора.
Через війну, яку розпочала Росія проти України, будинки багатьох українців були пошкоджено. За законом, вони мають право на отримання компенсації. Юристи "Право на захист" пояснили, як подати заяву на відшкодування житла, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).