Пошкоджене житло: чи можна отримати відшкодування, якщо воно на окупованій території

Поділитися
Пошкоджене житло: чи можна отримати відшкодування, якщо воно на окупованій території © Getty Images
Юристи пояснили, як це можна зробити.

Через війну, яку розпочала Росія проти України, будинки багатьох українців були пошкоджено. За законом, вони мають право на отримання компенсації.

Юристи «Право на захист» пояснили, як подати заяву на відшкодування житла, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

Механізм звернення з повідомленням про пошкоджене або зруйноване житло встановлений Порядком подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, затвердженим постановою КМУ від 26 березня 2022 р. № 380.

Так, відповідно до п.п. 1, 2 п. 3 вказаного Порядку:

 • Знищене нерухоме майно - об'єкти нерухомого майна, які стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та відновлення яких шляхом ремонту чи реконструкції не є можливим або є економічно недоцільним.
 • Пошкоджене нерухоме майно - об'єкти нерухомого майна, які пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та можуть бути відновлені шляхом ремонту чи реконструкції.

Подати заяву про знищене або пошкоджене майно можуть фізичні особи, які є:

 • власниками відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва;
 • членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
 • особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);
 • спадкоємцями осіб, які були власниками нерухомості.

А також юридичні особи, які є:

 • власниками (балансоутримувачами) відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва, або за якими таке майно (об’єкти будівництва) закріплено на праві господарського відання чи праві оперативного управління;
 • особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);
 • об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, управителями багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків;
 • спадкоємцями зазначених вище фізичних осіб;
 • правонаступниками осіб, зазначених юридичних осіб.

Способи подачі інформаційного повідомлення про пошкоджене або знищене майно:

 • засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
 • з використанням мобільного додатку "Дія" у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Для подання інформаційного повідомлення самостійно особою необхідно:

 • встановити мобільний додаток Порталу Дія на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, або створити особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію, у тому числі з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованих електронних підпису та печатки, а також інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу;
 • заповнити інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія.

Особа автоматично отримує повідомлення засобами Порталу Дія про реєстрацію поданого нею інформаційного повідомлення.

Також це можна зробити через адміністратора центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріуса. Якщо інформаційне повідомлення подається вашим представником, то потрібні його паспорт та довіреність.

Для подання інформаційного повідомлення через адміністратора ЦНАП або нотаріуса необхідно звернутися до адміністратора ЦНАП або нотаріуса, який у день звернення особи з метою подання інформаційного повідомлення:

 • встановлює особу та повноваження її представника (у разі подання інформаційного повідомлення представником);
 • заповнює інформаційне повідомлення, яке формується з використанням Порталу Дія;
 • роздруковує зареєстроване інформаційне повідомлення (за бажанням особи).

Подання інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.

Сформоване інформаційне повідомлення вважається отриманим у день його подання і підлягає реєстрації та зберіганню на Порталі Дія.

Заява подається на кожен об’єкт окремо. Заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками.

Необхідні докази для отримання в майбутньому компенсації за пошкоджене або зруйноване майно:

 • Документи, які підтверджують право власності на нерухоме майно: договори купівлі-продажу, дарування нерухомості, свідоцтва про право власності на нерухомість, свідоцтво про право на спадщину, державний акт на земельну ділянку, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, технічні паспорти тощо.
 • Для того, щоб відобразити стан майна, треба зробити відео- та фотозйомку "після" воєнних дій.

Фіксацію фактів руйнування та пошкодження майна на території України від актів агресії РФ необхідно робити з використанням відео- або фотозйомки. У разі фіксування через фотографування необхідно додатково складати протокол на місці подій із залученням свідків (бажано дві особи), які мають підписами підтвердити викладені обставини.

Також можна скористатися такими способами фіксації:

 • зробити фото та відео фіксацію руйнувань;
 • скласти письмові пояснення свідків обстрілу, бомбардування тощо;
 • зберігати статті, фото та відео засобів масової інформації, щодо факту обстрілу, бомбардування тощо (за наявності);
 • креслення або схема місця події із зазначенням місць ураження і траєкторії руху боєприпасу, що спричинив ураження; можливо – фото знищеної/знешкодженої одиниці військової техніки агресора, яка завдала ураження.

Таким чином, для отримання доказів щодо пошкодженого або зруйнованого житла не обов’язково повинна бути присутність власника пошкодженої або зруйнованої нерухомості. Зазначені докази можуть бути зроблені або зібрані знайомими, сусідами чи іншими особами, які знаходяться в межах пошкодженого або зруйнованого майна.

Related video

Нагадаємо, Рада прийняла в другому читанні спірний закон про компенсації за зруйноване житло. Депутати затвердили щонайменше частину змін, які напередодні розкритикували експерти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі
Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК