Християни східного обряду відзначають Великдень

Поділитися
Християни східного обряду відзначають Великдень Одним з атрибутів свята є крашанки © pixabay/alexas_fotos
Віряни відзначають свято Воскресіння Ісуса Христа.

2 травня християни східного обряду відзначають Великдень - одне з найважливіших свят для віруючих. Він символізує воскресіння Ісуса Христа, який загинув за гріхи людей і їхній порятунок, і перемогу життя над смертю.

Історія свята

В основі свята - біблійна розповідь про те, як Ісус воскрес після розп'яття, перед цим будучи зрадженим одним з учнів. За євангельськими розповідями, Христос знав про те, що хтось із найближчих послідовників має намір його зрадити.

Так і сталося: Юда зрадив свого вчителя за 30 срібників. Сталося це невдовзі після входження Христа в Єрусалим. У Страсну п'ятницю відбувся суд над Христом і його страта. Вірні учні Спасителя зняли його тіло з хреста і поховали в печері недалеко від Голгофи, а вхід в неї закрили великим каменем.

На третій день після розп'яття Ісус воскрес. До печери з його тілом прийшли жінки-мироносиці, які несли запашне масло, щоб обмазати тіло померлого. Але печера виявилася порожня, а жінкам з'явився ангел, який сповістив про воскресіння Христа.

Вважається, що Марія Магдалина прийшла до імператора Тиберія з звісткою про воскресіння Христа. Імператор відповів, що повірить у це тільки тоді, коли яйце в руці Марії почервоніє. І сталося диво - яйце змінило колір. Тому з'явився звичай фарбувати яйця на Великдень.

Дата святкування Великодня

У перші століття християни святкували Великдень в різний час. Так, на Сході, в Малій Азії, святкування припадало на 14 день місяця нісана (березень-квітень). На Заході ж свято відзначали в першу неділю після весняного повного місяця.

Єдиний час святкування Великодня встановив Перший Вселенський собор: Великдень відзначають в першу неділю після першої весняної повні - між 4 квітня та 8 травня.

Після масштабної реформи календаря в XVI столітті католики і православні почали відзначати Великдень в різні дати, проміжок між якими може становити до декількох тижнів. Великодню передує 40-денний Великий піст, який завершує Страсний тиждень. У суботу ввечері в храмах проводять великодні богослужіння.

Як прийнято святкувати Великдень

Спати в ніч перед святом не прийнято: необхідно відвідати церковну службу і освятити пасхальний кошик. В цьому році в зв'язку з карантином віруючі можуть подивитися службу онлайн.

У цей день прийнято зустрічати один одного словами "Христос воскрес!" і відповідати на них "Воістину воскрес!".

Вважається також, що саме цими словами Марія Магдалина вітала імператора Тиберія і подарувала йому яйце. Той не повірив в Марії, сказавши, що це так само неможливо, як якби біле яйце стало червоним. І тоді сталося неможливе: яйце почервоніло. З цим пов'язаний звичай фарбувати яйця до свята.

Першими стравами, які необхідно з'їсти на Великдень, є яйце і паска.

В Україні також діти грають в "битки", з'ясовуючи, чиє яйце виявиться міцнішим.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі