Очільники зовнішньополітичних відомств та міністри оборони Сполучених Штатів Америки і Канади обговорили українське питання та засудили напад Росії на українські кораблі в Керченській протоці під час зустрічі у Вашингтоні. Сторони також обговорили інші напрями двосторонньої взаємодії, передає "Укрінформ".
"На додаток до наших внутрішніх пріоритетів ми також опрацювали ряд глобальних проблем. Ми обговорили нашу роботу і взаємодію як членів НАТО, ми обговорили нашу відповідь на ситуацію в Україні", - зазначив за підсумками переговорів державний секретар США Майк Помпео.
Він також підкреслив, що висловив "особисті занепокоєння щодо останнього прояву російської агресії в Азовському морі, тарану й обстрілу українських суден".
У свою чергу очільниця канадскього МЗС Христя Фріланд повідомила про те, що Канада також стурбована розвитком ситуації.
"Що стосується Росії й України, міністр Харджит Саджан (міністр оборони Канади) і я висловили наше засудження дій РФ щодо утискання судноплавства в Азовському морі, в Керченській протоці, й зокрема, щодо останнього акту агресії та незаконного захоплення трьох українських суден 25 листопада та ув'язнення українських моряків. Ми закликаємо Росію звільнити цих моряків", - заявила Фріланд.
Вона зазначила, що Канада підтримує український народ, а також суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Докладніше про нерішучість Заходу у підтримці України проти російської агресії читайте у статті Володимира Кравченка "Різноголосся євроатлантичного хору" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".